Euroleague: Πρωταθλήτρια Ευρώπης για 2η συνεχόμενη χρονιά η Εφές με νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης

Ο τελικός της Euroleague δεν ήταν και το πιο θεαματικό παιχνίδι, όπως δείχνει και το 58-57 με το οποίο έληξε, αλλά αυτό δεν στενοχωρεί καθόλου την Αναντολού Εφές, η οποία νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης και πανηγυρίζει την κατάκτηση του τροπαίου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, κλείνοντας ιδανικά για αυτή το Final 4 του Βελιγραδίου. Μετά τα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν 6-6 και αυτό ουσιαστικά έδειχνε τι θα ακολουθήσει. Νευρικές οι δύο ομάδες, άστοχες, λάθη και προσπάθεια και από
τις δύο πλευρές για να πάρουν τον έλεγχο. Και η αλήθεια είναι ότι η Ρεάλ έδειχνε ικανή να το κάνει, αφού ξέφυγε με 15-8, για να απαντήσει όμως η Εφές με 6 σερί πόντους του Λάρκιν, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -1 (15-14). Στη δεύτερη ήταν και πάλι οι Ισπανοί που ξέφυγαν λίγο, με το σκορ στο 29-22 στο 17′, αλλά οι Λάρκιν και Μίτσιτς κράτησαν όρθιους τους Τούρκους, οι οποίοι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο -5 (34-29). Οπως […]