Euroleague: Πρώτη νίκη εκτός έδρας για τον Παναθηναϊκό, 76-63 τη Βιλερμπάν

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σημειώσει την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στην EuroLeague και πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο «Astroballe» επικράτησε της Βιλερμπάν με 76-63. Καλύτεροι Ουάιτ (19π.), Νέντοβιτς (18π.) αλλά… αγωνία για την αποχώρηση του Σέρβου από το ματς στην 4η περίοδο. Καλύτερο ξεκίνημα
στο ματς δεν μπορούσε να φανταστεί και ο πιο… αισιόδοξος στον Παναθηναϊκό. Χάρη στην καλή του άμυνα μπόρεσε να βρει ψυχολογία και στην επίθεση, με τον Οκάρο Ουάιτ να ήταν εκείνος που είχε ξεκινήσει πιο «ζεστός» απ’ όλους τους υπόλοιπους και στις δύο μεριές του παρκέ. Ο Αμερικανός έκανε τα… πάντα και ήταν ο κύριος υπεύθυνος για το… γκάζι που πάτησαν οι «πράσινοι» στην πρώτη περίοδο με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 19-7 στο 8′. Ο Οκάρο είχε 10 πόντους έως εκείνο το σημείο με 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα, ενώ στη συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Παπαγιάννης, ο οποίος «καθάριζε» όλες τις φάσεις στις δύο ρακέτες. Αποτέλεσμα; Ο Παναθηναϊκός να κρατήσει τα ηνία στο σκορ και […]