Euroleague: Στο τελευταίο δευτερόλεπτο νίκησε ο Ολυμπιακός την Εφές με τρίποντο του Σλούκα

Μία από τις μεγαλύτερες νίκες της σεζόν πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές με 87-85 στην παράταση χάρη σε τρίποντο του Σλούκα στην εκπνοή. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και στο φινάλε φαινόταν ότι οι Τούρκοι θα έφευγαν από το Φάληρο με τη νίκη, αλλά οι ερυθρόλευκοι είχαν διαφορετική άποψη και με το τρίποντο του Σλούκα πήραν μια πολύτιμη νίκη που τους διατηρεί ψηλά στην κατάταξη της Euroleague.
Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά, αλλά στη συνέχεια η άμυνα των ερυθρόλευκων βελτιώθηκε και αυτό τούς έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγουν με 19-12 στο 8′ και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +9 (26-17), με τους Βεζένκοφ και Σλούκα να δίνουν λύσεις στην επίθεση. Στο β’ δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρέμενε μπροστά (35-28 στο 15′) χάρη στα τρίποντα, αλλά στη συνέχεια οι επιλογές στην επίθεση δεν ήταν και οι καλύτερες, με συνέπεια η Εφές να πλησιάσει και στη συνέχεια […]