NBA: Ελληνικό γλέντι στο Σικάγο – Ο Γιάννης έλαμψε καθώς οι Μπακς νίκησαν τους Μπουλς 118-112

Οι Μιλγουόκι Μπακς πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους σε μια ξεχωριστή βραδιά (για τις ΗΠΑ) στο Σικάγο κόντρα στους Μπουλς (118-112). Η αναμέτρηση με τους «ταύρους» βαφτίστηκε ματς «ελληνικής κληρονομιάς». Μοιράστηκαν καπέλα στα χρώματα της γαλανόλευκης και ήταν αθρόα η παρουσία των Ελλήνων ομογενών για να δουν τον τον Γιάννη Αντετοκούνμπο κι εκείνος τους χάρισε ένα σόου! Ο «Greek Freak» έστησε γλέντι… τρικούβερτο στο «United Center» και τιμώρησε την άμυνα των Σικάγο Μπουλς με 34 πόντους (12/22 σουτ, 0/2 τρίποντα,
10/19 ελεύθερες βολές) σε 39 λεπτά συμμετοχής. Μάζεψε επίσης 16 ριμπάουντ, μοίρασε δύο ασίστ, είχε δύο κλεψίματα κι ένα μπλοκ. O Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν έπαιξε. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο – αναμενόμενο άλλωστε αφού πρόκειται για δύο από τις καλύτερες ομάδες του NBA. Με επιμέρους σκορ 25-25 ολοκληρώθηκε το αρχικό 12λεπτο. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άρχισε να… ζεσταίνεται στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου και να δείχνει στους Μπουλς πως δεν μπορούν να τον σταματήσουν. Παράλληλα, έκανε καλή δουλειά […]