Premier League: Πρώτη η Σίτι, έγραψε ιστορία ο Χάαλαντ

Ακόμη πιο κοντά στον τίτλο της Premier League βρίσκεται η Μάντσεστερ Σίτι, μετά την επικράτησή της επί της Γουέστ Χαμ με 3-0, σε εξ αναβολής ματς της 28ης αγωνιστικής στο «Έτιχαντ». Οι «πολίτες» ανέβηκαν και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας με το τρίποντο που πήραν. Πλέον, έχουν 79 βαθμούς έναντι 78 της Άρσεναλ, αλλά και ματς λιγότερο. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δυσκολεύτηκε για 50 λεπτά. Η αμυντική προσήλωση των «σφυριών»
δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να γίνουν πολύ απειλητικοί, αν και είχαν δοκάρι με τον Ρόδρι και μια-δύο καλές ευκαιρίες ακόμη. Στο 50ό λεπτό, όμως, ο Νέιθαν Ακέ με κεφαλιά έκανε το 1-0 έπειτα από την σέντρα του Ριγιάντ Μαχρέζ σε εκτέλεση φάουλ. Στο 70′ ήταν η σειρά του Έρλινγκ Χάαλαντ. Η Σίτι κέρδισε ψηλά την μπάλα και ο Τζακ Γκρίλις βρήκε τον Νορβηγό στράικερ που «έσκαψε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα κι έγραψε… ιστορία. Αυτό ήταν το γκολ νούμερο 35 στη φετινή Premier League – κανείς στην ιστορία της δεν έχει […]