Μπάγερν Μονάχου – Παναθηναϊκός 75-82: Αγκαλιά με τη 2η θέση και βλέπουν Final 4 οι Πράσινοι

Με τη συμπαράσταση 3.500 οπαδών του που δημιούργησαν πολύ όμορφη ατμόσφαιρα, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 82-75 τη Μπάγερν Μονάχου εκτός έδρας για την 33η και προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague και είναι αγκαλιά όχι απλά με το πλεονέκτημα έδρας πλέον αλλά και με τη 2η θέση. Οι Πράσινοι μπήκαν καλά στο ματς, όπως δείχνει και το 6-2 στα πρώτα λεπτά χάρη στον Μήτογλου, η συνέχεια
όμως δεν ήταν ανάλογη αφού ο Ιμπάκα βγήκε μπροστά για τους Γερμανούς, πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους και ήταν ο κύριος λόγος που το πρώτο 10λεπτο έκλεισε με το σκορ στο 18-13. Με την έναρξη του δεύτερου, πάντως, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε ένα γρήγορο 5-0 και ισοφάρισε (18-18), οι Γουάιλερ-Μπαμ και Γκιφάι όμως με τρίποντα έστειλαν τη Μπάγερν στο +6 (24-18). Αυτό, τα τρίποντα των γηπεδούχων δηλαδή, ήταν ως εκείνο το σημείο το μεγαλύτερο πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος στη συνέχεια σοβαρεύτηκε, βρήκε λύσεις και με επιμέρους σκορ 16-4 κατάφερε να […]
Μπάγερν Μονάχου – Παναθηναϊκός 75-82, Αγκαλιά, Final 4, Πράσινοι,bagern monachou – panathinaikos 75-82, agkalia, Final 4, prasinoi