Ελλάδα – Ολλανδία 0-1: Λύγισε με πέναλτι στο 93ο λεπτό – Πάει για πρόκριση στο Euro 2024 μέσω μπαράζ

Ο Βλαχοδήμος απέκρουσε ένα πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο αλλά τελικά νικήθηκε με το δεύτερο που πήρε η Ολλανδία και εκτέλεσε στο 93′ ο Φαν Ντάικ, με την Εθνική Ελλάδας να γνωρίζει την ήττα με 0-1 στην OPAP Arena και να είναι πλέον ισόβαθμη με τους Οράνιε -που υπερτερούν σε ισοβαθμία- στη 2η θέση, πράγμα που σημαίνει ότι οι πραγματικές ελπίδες για
πρόκριση στο Euro 2024 είναι πια μέσω των αγώνων μπαράζ λόγω της πολύ καλής περσινής πορείας στο Nations League. Ήταν το πιο κρίσιμο παιχνίδι σε αυτά τα προκριματικά για την Εθνική μας ομάδα οπότε το να υπάρχει μια νευρικότητα, τουλάχιστον στο ξεκίνημα, ήταν λογικό. Η επιλογή του Γκουστάβο Πογέτ να παίξει με τρεις στόπερ έδειχνε ότι προτεραιότητα ήταν το να είναι στιβαρή η ομάδα αμυντικά και όντως ήταν, αφού ό,τι φάσεις είχαν οι Οράνιε στο πρώτο ημίχρονο ήταν από δικά μας λάθη. Αυτά ήταν τα θετικά νέα σε ό,τι αφορά το πρώτο μισό του παιχνιδιού αλλά υπήρχαν και αρνητικά, […]
Ελλάδα – Ολλανδία 0-1, Λύγισε, 93ο, Euro 2024,ellada – ollandia 0-1, lygise, 93o, Euro 2024