Εθνική Ελλάδας μπάσκετ: Ήττα-σοκ από τη Μ. Βρετανία στην πρεμιέρα των προκριματικών του Μουντομπάσκετ

Ότι η Εθνική ομάδα στο μπάσκετ δεν είναι στο επίπεδο που ήταν επί δεκαετίες, το ξέρουν όλοι. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι μπορεί να θεωρείται και φυσιολογική μία ήττα από τη Μεγάλη Βρετανία, η οποία στο μπάσκετ δεν έχει να επιδείξει τίποτα. Κι όμως, στο Νιούκαστλ, στην πρεμιέρα των προκριματικών για το Μουντομπάσκετ, η Ελλάδα ηττήθηκε με 78-69, αν και μέχρι το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έδειχνε να ελέγχει πλήρως την
κατάσταση. Το παιχνίδι άρχισε καλά για την Εθνική ομάδα, αφού με τους Καββαδά και Αγραβάνη έβρισκε λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 13-18, για να κλείσει όμως η πρώτη περίοδος ισόπαλη (23-23), αφού οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Στο δεύτερο 10λεπτο, όμως, τα πράγματα ήταν καλύτερα για την Ελλάδα, αφού οι Γκίκας-Αγραβάνης-Ρογκαβόπουλος ανέλαβαν την επίθεση, ενώ όλοι μαζί βοηθούσαν στην άμυνα. Αποτέλεσμα αυτού ήταν η Μεγάλη Βρετανία να βάλει μόνο 10 πόντους σε αυτό το 10λεπτο, με την Ελλάδα να κλείνει το πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 33-38. Καλό αυτό, […]
Εθνική Ελλάδας, Ήττα-σοκ, Βρετανία, Μουντομπάσκετ,ethniki elladas, itta-sok, vretania, mountobasket