Ευρωπαϊκό πόλο γυναικών: «Ασημένια» η Ελλάδα – Ηττήθηκε με 9-6 από την Ισπανία στον τελικό

Το κακό ξεκίνημα, τα δύο χαμένα πέναλτι και ένα σερί 3-0 σερί τελευταία λεπτά, στέρησαν από την Εθνική υδατοσφαίρισης των γυναικών την ευκαιρία να διεκδικήσει μέχρι τέλους το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πόλο του Σπλιτ. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε 9-6 στον τελικό της διοργάνωσης από την Ισπανία, η οποία υπερασπίστηκε τον τίτλο που είχε κατακτήσει το 2020 στη Βουδαπέστη, και αρκέστηκε στη δεύτερη θέση του βάθρου, για τέταρτη φορά στις ισάριθμες συμμετοχές της σε τελικούς.
Ο τελικός «στράβωσε» με το… καλησπέρα για την ελληνική ομάδα, η οποία έπαιξε μεν καλή άμυνα στα 2μ., αλλά δέχθηκε τρία γκολ από την περιφέρεια στην πρώτη περίοδο, χωρίς να «ξοδέψει» ούτε μία αποβολή. Στην επίθεση, η Εθνική είχε στο ίδιο διάστημα 0/2 με παίκτρια παραπάνω και ένα χαμένο πέναλτι (η 20χρονη Τέρε, που και πάλι προτιμήθηκε αντί της έμπειρης Εστερ, απέκρουσε την κακή εκτέλεση της Ελευθερίας Πλευρίτου). Ετσι, το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ισπανία να προηγείται 3-0 και να επιβάλει τον δικό […]
Ευρωπαϊκό, Ασημένια, Ελλάδα – Ηττήθηκε, 9-6, Ισπανία,evropaiko, asimenia, ellada – ittithike, 9-6, ispania