Ευρωπαίος Ολυμπιακός και στο χάντμπολ: Προκρίθηκε στον τελικό του European Cup

Τον πρώτο του ευρωπαϊκό τίτλο στο χάντμπολ θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός που νίκησε με 39-32 τη Φερεντσβάρος στη ρεβάνς της ισοπαλίας με 28-28 στην Ουγγαρία και προκρίθηκε στον -διπλό- τελικό του European Cup, το οποίο μπορεί έτσι να παραμείνει σε ελληνικά χέρια αφού πέρυσι το είχε κατακτήσει η ΑΕΚ. Το 28-28 του πρώτου αγώνα στη Βουδαπέστη άφηνε
τα πάντα ανοιχτά σε ό,τι αφορά την υπόθεση πρόκριση, με τους Ερυθρόλευκους να περιμένουν πώς και πώς τη ρεβάνς, όπως φάνηκε και από την απόδοσή τους. Αν εξαιρέσουμε τα πρώτα λεπτά, στα οποία η ομάδα του Πειραιά έψαχνε τα πατήματά της και ήταν πίσω με 1-3, ο έλεγχος ήταν συνεχώς στα χέρια του Ολυμπιακού, ο οποίος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +3 (21-18). Από εκεί και πέρα, οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν όχι απλά να κρατήσουν το προβάδισμα αλλά και να το αυξήσουν, φτάνοντας στο 35-29 και στη συνέχεια στο 37-30, για να πάρουν τελικά τη νίκη με 39-32. Μια νίκη που έχει ιστορική αξία […]