Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 80-82 (παράταση): Έχασε ματς και πλεονέκτημα έδρας στην τελευταία φάση

Με δύο βολές του Πάρκερ στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης, μετά το φάουλ του Πετρούσεφ, η Μπαρτσελόνα επικράτησε του Ολυμπιακού με 82-80, απάντησε με break στο break που της είχε κάνει και είναι μπροστά με 2-1 στα play off της Euroleague. Με τους οπαδούς τους να δημιουργούν καυτή ατμόσφαιρα οι Ερυθρόλευκοι ήθελαν να μπουν δυνατά στο παιχνίδι αλλά οι Λαπροβίτολα και Βέσελι έδωσαν το προβάδισμα
στους Καταλανούς (4-8 στο 4′), με τους Φαλ και Πίτερς να δίνουν στη συνέχεια λύσεις στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Το 13-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου περιγράφει με τον καλύτερο τρόπο το πόσο κλειστό ήταν το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και να προηγείται με 32-25 στο 17′, καταφέρνοντας να διατηρήσει το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου (37-32) χάρη σε Πετρούσεφ και Ράιτ. Στην τρίτη περίοδο, όμως, η Μπαρτσελόνα μπήκε «ζεστή» και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να προσπεράσει με 40-43, πριν απαντήσουν οι Γουόκαπ και Πίτερς για το […]
Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 80-82, Έχασε,olybiakos – bartselona 80-82, echase