Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-73: Κόκκινο το ντέρμπι και η κορυφή της Euroleague

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της 32ης αγωνιστικής της Euroleague με στόχο τη νίκη που θα τον έφερνε ακόμη πιο κοντά στην εξασφάλιση της 1ης θέσης της κανονικής περιόδου και πέτυχε αυτό που ήθελε, αφού με το τελικό 81-73 πανηγύρισε την 13η συνεχόμενη νίκη επί του αιωνίου αντιπάλου του. Με τον Φαλ να μπαίνει ορεξάτος στο ντέρμπι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-4 στα πρώτα λεπτά αλλά οι φιλοξενούμενοι το έκαναν
8-9 στο 5′ χάρη στους Γουίλιαμς και Μπέικον, με το παιχνίδι να πάει… πόντο-πόντο στη συνέχεια και την πρώτη περίοδο να κλείνει με τους πράσινους να βρίσκονται στο +1 (16-17). Η ομάδα του Γιάννη Σερέλη, μάλιστα, έκανε καλύτερο ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 5-0 από τους Γκουντάιτις και Γκριγκόνις πήγαν στο +6 (16-22), για να έρθει η αντίδραση των ερυθρόλευκων με σωστές άμυνες και 9 συνεχόμενους πόντους του Μπλακ, ο οποίος μετέτρεψε το 16-22 σε 25-22 στο 12′. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Γκριγκόνις, ο Σλούκας […]