Παναθηναϊκός – Άλμπα Βερολίνου 84-75: Τερμάτισε στη 2η θέση και φορτσάρει για Final 4

Αν και δυσκολεύτηκε περισσότερο από ό,τι θα περίμενε κανείς αφού δεν ήταν τόσο σοβαρός όσο θα έπρεπε, ο Παναθηναϊκός, χάρη σε ένα ξέσπασμα στο τελευταίο 10λεπτο, νίκησε με 84-75 την Άλμπα Βερολίνου για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague και τερμάτισε στη 2η θέση, έχοντας πλεονέκτημα έδρας στα play off. Η Άλμπα, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ,
αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο και με το… καλησπέρα βρέθηκε στο +7 (5-12 στο 5΄). Ωστόσο, τα… αντανακλαστικά του Αταμάν, ο οποίος τράβηξε στον πάγκο τους Γκραντ και Μπαλτσερόφσκι, περνώντας τους Λεσόρ και Σλούκα στη θέση τους, βοήθησε τους «πράσινους» να απαντήσουν με επιμέρους σκορ 11-5, μειώνοντας γρήγορα σε 16-17 στο 8΄. Η αδυναμία τους όμως να βρουν το μακρινό σουτ, επέτρεψε στην Άλμπα να παραμείνει σε απόσταση και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +6 (17-23). Με τον Σλούκα να δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, ο Παναθηναϊκός απάντησε με νέο επιμέρους σκορ 13-4, προσπερνώντας στο 14΄ με 30-27. Ωστόσο, οι […]