Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 95-79: Έκανε το 1-1 και πάει στο Βελιγράδι για break πρόκρισης

Με τον Κώστ Σλούκα να κάνει ρεκόρ καριέρας με 29 πόντους ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 95-79, έκανε το 1-1 στις νίκες στα play off της Euroleague και πάει πλέον στο Βελιγράδι με στόχο τουλάχιστον μία νίκη σε δύο αγώνες για να επιστρέψει η σειρά στο ΟΑΚΑ.
Το γεγονός ότι οι Ισραηλινοί άρχισαν τον αγώνα με 7/7 δίποντα τα λέει όλα για το τι… χέρι είχαν, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο +7 (16-23) και τελικά να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +8 (20-28) προβληματίζοντας λίγο τους οπαδούς των Πράσινων. Από το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, η τάξη άρχισε να αποκαθίσταται… Με Καλαϊτζάκη, Παπαπέτρου και Αντετοκούνμπο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βελτιώθηκε αμυντικά και από εκεί και πέρα οι Σλούκας και Βιλντόζα άρχισαν να δίνουν λύσεις στην επίθεση, με το σκορ να… ομορφαίνει συνεχώς: 30-33 στο 14′, 49-39 στο 19′, 51-39 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Πρωταγωνιστής στο πρώτο μισό του παιχνιδιού ήταν ο Σλούκας με 15 πόντους (3/3 […]