Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-0: Μεγάλη νίκη οι πράσινοι, έχασαν έδαφος οι ερυθρόλευκοι

Με τον Σπόραρ να εκμεταλλεύεται το μεγάλο λάθος του Παπασταθόπουλου και τον Ελ Αραμπί να βάζει αυτογκόλ λίγα λεπτά μετά, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League 1 και τον άφησε στο -6, παραμένοντας παράλληλα στην κορυφή μαζί με την ΑΕΚ.
Από τα πρώτα λεπτά ήταν φανερό ότι οι πράσινοι πατούσαν καλύτερα, έχοντας και δύο τελικές στο πρώτο 10λεπτο με Μπερνάρ και Σπόραρ. Δεν ήταν ευκαιρίες, δεν ήταν μεγάλες φάσεις, έδειχναν όμως τη διάθεση των γηπεδούχων. Αντιθέτως, οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύονταν να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν, να βγουν μπροστά με ορθόδοξο τρόπο. Στο 15′, πάντως, τα νέα δεν ήταν ευχάριστα για τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς αφού ο Σάρλια τραυματίστηκε και άφησε τη θέση του στον Μάγκνουσον, ενώ ο Ζοσέ Ανιγκό, από την άλλη πλευρά, έπρεπε να περιμένει ως το 18′ για να δει την πρώτη τελική από την ομάδα του με το αδύναμο σουτ του Χάμες που μπλόκαρε εύκολα ο […]
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-0, Μεγάλη,panathinaikos – olybiakos 2-0, megali