Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65: Στην παράταση έγινε το 1-1 στους τελικούς

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τελευταίο 10λεπτο από το +8 και έδειχνε ικανός για τη νίκη και στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος στο μπάσκετ γυναικών, ο Παναθηναϊκός όμως αντέδρασε και επικράτησε με 68-65 στην παράταση κάνοντας το 1-1 και δίνοντας ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στα παιχνίδια που ακολουθούν. Ο Ολυμπιακός, όπως
αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, είχε τον έλεγχο του αγώνα από το τζάμπολ του και με οδηγό της επίθεσης την Νικολοπούλου (8π. στο α’ δεκ.) έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (15-20), ενώ στο 14΄ βρέθηκε για πρώτη φορά στο +10 (19-29). Οι «πράσινες» βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνα τους, απάντησαν με σερί 6-0 για το 25-29 και παρέμειναν σε απειλητική θέση μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Ένα επιμέρους σκορ 4-12 του Ολυμπιακού με το… καλησπέρα της τρίτης περιόδου, έφερε τις «ερυθρόλευκες» και πάλι σε απόσταση ασφαλείας (+11, 34-45 στο 25΄), ενώ με την Σπυριδοπούλου να εκτελεί κατά ριπάς οι φιλοξενούμενες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +8 (44-52). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός «πάτησε» […]