Στέφανος Τσιτσιπάς: Στον τελικό τουρνουά επίδειξης στο Άμπου Ντάμπι

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρίσκεται στο Άμπου Ντάμπι, την πρωτεύουσα των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτω, για να πάρει μέρος σε τουρνουά επίδειξης και μετά τη νίκη του με 2-0 σετ επί του Κάμερον Νόρι την Παρασκευή (16/12) πήρε σήμερα (17/12) τη νίκη με το ίδιο σκορ κόντρα και στον Ρουντ Κάσπερ, με αποτέλεσμα να προκριθεί στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Αντρέι Ρούμπλεφ ή Κάρλος Αλκαράθ. Ο κορυφαίος Έλληνας είναι σε καλή κατάσταση, όπως έδειξε με την απόδοσή του, η οποία δεν επέτρεψε στον αντίπαλο
να ελπίζει σε κάτι καλό, πραγματοποιώντας εξαιρετικά εμφάνιση και πάλι. Ο Τσιτσιπάς έκανε δύο μπρέικ σε κάθε σετ και τα πήρε και τα δύο με 6-2, καθαρίζοντας μέσα σε 67 λεπτά τον Κάσπερ και περιμένει πλέον να δει ποιος θα είναι ο αντίπαλός του στον τελικό της Κυριακής (18/12). Ο 24χρονος τενίστας είχε βρεθεί στον τελικό του συγκεκριμένου τουρνουά και το 2019, όταν και είχε ηττηθεί από τον Ράφα Ναδάλ, οπότε ελπίζει ότι αυτή τη […]