Στους Λέικερς το πρώτο Κύπελλο του NBA με πρωταγωνιστή τον τρομερό Άντονι Ντέιβις

Ιστορία έγραψαν οι Λέικερς, καθώς επικράτησαν με 123-109 των Πέισερς στον τελικό του In-Season Tournament και κατέκτησαν το πρώτο Κύπελλο του NBA. Ο Άντονι Ντέιβις ήταν συγκλονιστικός με 41 πόντους, 20 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής, ενώ καλό ματς έκανε και ο ΛεΜπρον Τζέιμς με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 35 λεπτά συμμετοχής, ενώ αναδείχτηκε και MVP
της νέας διοργάνωσης. Οι Λιμνάνθρωποι φρόντισαν να δείξουν από νωρίς τις διαθέσεις τους στον τελικό, κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 34-29, ενώ διατήρησαν το προβάδισμα των πέντε πόντων μέχρι την λήξη του ημιχρόνου (65-60). Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λέικερς ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και εκμεταλλεύτηκαν το κάκιστο βράδυ του Ταϊρίς Χαλιμπέρτον και με το δίδυμο των ΛεΜπρον-Ντέιβις να παίρνει «φωτιά» ανέβασαν την διαφορά στους οκτώ πόντους (90-82). Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο οι Λέικερς ήταν καταιγιστικοί και με επί μέρους 33-27, έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη γράφοντας ιστορία ως η πρώτη ομάδα […]