Το χρονόμετρο της NOVA δείχνει παράβαση της Μπαρτσελόνα πριν από το καλάθι που έστειλε το ματς στην παράταση

00:25 1/5/2024 - Πηγή: Sport 24

Τα ματς των ελληνικών ομάδων το βράδυ της Μεγάλης Τρίτης (30/4) έσπασαν καρδιές και ξεσήκωσαν συζητήσεις για τις αποφάσεις των διαιτητών. Στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας δύο ήταν οι φάσεις που προκάλεσαν την περισσότερη ανάλυση. Το φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Φιλίπ Πετρούσεβ στο φινάλε της παράτασης και η επαναφορά της Μπαρτσελόνα που οδήγησε στο καλάθι της ισοφάρισης από τον Νικολάς Λαπροβίτολα στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Εκεί, με γυμνό μάτι, φάνηκε να υπάρχει παράβαση πέντε δευτερολέπτων από τους Καταλανούς, ωστόσο οι διαιτητές δεν σφύριξαν και λίγο αργότερα η NOVA έκανε τη δουλειά. Χρονομέτρησε τη φάση και έδειξε ότι πράγματι υπήρξε παράβαση. Η μπάλα μπήκε στο παρκέ, ο Λαπροβίτολα σκόραρε το λέι-απ της ισοφάρισης (71-71) και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση καθώς το σουτ του Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος που ακολούθησε ήταν μεν καλό, αλλά άστοχο.