77-70: Έχασαν οι «πράσινοι», αλλά δεν χάθηκαν

Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία σχεδόν να εξασφαλίσει την πρώτη προνομιούχο θέση του ομίλου του, αλλά δεν τα κατάφερε. Οι «πράσινοι» έχασαν στην Βιτόρια από την Κάχα Λαμποράλ με 77-70, ωστόσο, σε περίπτωση νίκης τους με +7 στο ματς της 4ης αγωνιστικής στο ΟΑΚΑ με τους Βάσκους θα....
αποκτήσουν και πάλι τον πρώτο λόγο στην μάχη της πρωτιάς.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο Top-16, στην οποία
φάνηκε να λείπει ο μεγάλος πρωταγωνιστής του διπλού στο Βίλνιους, Κώστας Καϊμακόγλου (έμεινε στην Αθήνα λόγω τραυματισμού).

Η αναμέτρηση διεξήχθη στην μεγαλύτερή της διάρκεια με δύο διαιτητές τους Ματέζ Μπολταουζερ και Ολεγκς Λατισεβς, καθώς στο 12ο λεπτό ο Φιλανδός ρέφερι, Καρλ Γιούνγκεμπραντ, υπέστη τράβηγμα και δεν μπόρεσε να συνεχίσει.

Ισορροπία ήταν η λέξη κλειδί για την πρώτη περίοδο. Οι καλές εκατέρωθεν άμυνες είχαν ως αποτέλεσμα να σκόραρουν οι ομάδες στο ξεκίνημα με το σταγονόμετρο (4-4 στο 4ο λεπτό). Ο Πα