Premier Padel: Στον “θρόνο” με ανατροπή Λεμπρόν/Γκαλάν (vid)

22:58 2/3/2024 - Πηγή: Tennis24

Πρωταθλητές του Riyadh P1 στέφθηκαν οι Χουάν Λεμπρόν και Αλεχάνδρο Γκαλάν. Το Νο1 δίδυμο στην παγκόσμια κατάταξη υπερίσχυσε των Αρτούρο Κοέγιο και Αγκουστίν Τάπια, φτάνοντας με σπουδαία ανατροπή στη νίκη με 6-7(5), 6-4, 6-4. Αυτός ο τίτλος αποτελεί ορόσημο, καθώς έρχεται στο πρώτο τουρνουά της νέας εποχής του Premier Padel.

Αγωνιστικά, οι Νο2 στην κατάταξη Κοέγιο/Τάπια, παρά την ανωτερότητά τους σε συγκεκριμένα διαστήματα, απέτυχαν να βρουν μπρέικ στο πρώτο σετ. Ωστόσο, ο Ισπανός

με τον Αργεντινό αποδείχθηκαν αποτελεσματικότεροι στη διαδικασία του τάι-μπρέικ, επικρατώντας με 7-5.

Μέχρι το 4-4 του δεύτερου σετ η ισορροπία παρέμενε, όμως εκεί ήρθε το σημείο-κλειδί. Οι Λεμπρόν/Γκαλάν έσπασαν το αντίπαλο σερβίς στο πρώτο τους μπρέικ-πόιντ στο ματς, κλείνοντας στη συνέχεια το σετ.

Στο τρίτο μέρος, αν και αμφότερες οι ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, ξανά οι Λεμπρόν/Γκαλάν ήταν αποτελεσματικότεροι και με ένα ακόμη μπρέικ από νωρίς έφτασαν στη σπουδαία νίκη.