Νίκησε, αλλά δεν έπεισε η Παρί...

Η Παρί έφτασε στην πρώτη νίκη της σεζόν με πολύ άγχος, επικρατώντας της Βαλενσιέν με 2-1, όμως για ακόμη μία φορά δεν έπεισε... Στην κορυφή η Μονπελιέ, που διέλυσε την Ρεν (4-0) και έκανε το τρία στα τρία! Την επιστροφή του Νενέ στην αρχική ενδεκάδα και τον Παστόρε να ξεκινάει από τον πάγκο αποφάσισε ο Αντουάν Κομπουαρέ, ο οποίος αποφάσισε να αλλάξει επιτέλους σύστημα, για να κάνει την ομάδα του πιο ευέλικτη. Έτσι, η Παρί παρατάχθηκε στο κατάμεστο «Παρκ Ντε Πρενς» με μοναδικό προωθημένο τον Γκαμέιρο, στα άκρα τους Νενέ και Μενέζ και στον άξονα της μεσαίας γραμμής
του Ματουιντί και Μποντμέρ. Οι Παριζιάνοι ήταν νωθροί στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησαν λίγες ευκαιρίες, ενώ έδειξαν ότι αντιμετωπίζουν τεράστια προβλήματα στην άμυνα, στην οποία χρειάζονται άμεσα ενίσχυση. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκε στους φιλοξενούμενους, με τον Σιριγκού για ακόμη μία φορά να σώζει την ομάδα του, νικώντας σε τετ α τετ τον Μπονγκ στο 33'. Σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Μενέζ και Γκαμέιρο έφυγαν ταχύτατα στην επίθεση, ο πρώτος έφησε την κατάλληλη στιγμή την μπάλα στον δεύτερο και ο Γάλλος επιθετικός, που ήταν για ακόμη μία φορά εξαιρετικός, νίκησε τον Πενετό με εξαιρετικό τελείωμα. Εκεί που όλα έδειχναν, όμως ότι οι Παριζιάνοι θα πάνε στα αποδυτήρια με το 1-0, ο Γκομίς με πολύ ωραία κεφαλιά στο 45' έφερε το παιχνίδι στα ίσα, πετυχαίνοντας ένα γκολ που άξιζε η Βαλενσιέν. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε, με τους πρωτευουσιάνους να μπαίνουν πιο δυνατά, τον Παστόρε να κάνει την πρώτη του εμφάνιση στην Λιγκ 1, παίρνοντας την θέση του Ματουιντί στο 57', να πιέζουν για το γκολ και τελικά να το πετυχαίνουν στο 64'. Ένα λεπτό νωρίτερα ο Βραζιλιάνος επιχείρησε να βγάλει την σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στα χέρια του Κοάντ και ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο ίδιος ο Νενέ ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 67' ο Γκαμέιρο έχασε απίστευτη ευκαιρία, για να «καθαρίσει» το παιχνίδι, όταν μετά την ασίστ του Νενέ, αποφάσισε να... σκοτώσει τον Πενετό και με έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν και πάλι, με τον Κοάντ να στέλνει την μπάλα άουτ περίπου από την γωνία της μικρής περιοχής στο 77'... Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με την Παρί να φτάνει με πολύ άγχος στην πρώτη της νίκης στο πρωτάθλημα, τον Κομπουαρέ να... βάζει νερό στο κρασί του και να αλλάζει σύστημα και την ομάδα να μην πείθει για ακόμη μία φορά... Περισσότερα σε λίγο...