Κλαμπ Μπριζ – Φιορεντίνα 1-1: Ο Μπελτράν τους έστειλε στην Αθήνα (videos + highlights)

Κλαμπ Μπριζ και Φιορεντίνα αναμετρήθηκαν στον απόηχο της αναμέτρησης του “Αρτέμιο Φράνκι” (3-2). Οι “βιόλα” με το 1-1 πήραν την πρόκριση απέναντι στην αξιόμαχη Κλαμπ Μπριζ και τώρα περιμένει τον αντίπαλο στον άλλο ημιτελικό, μεταξύ της Άστον Βίλα και του Ολυμπιακού.

Το Ματς

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πιέζουν πολύ από την αρχή του αγώνα. Το γκολ, ωστόσο, ήρθε από τους γηπεδούχους με τον Ντε Κάιπερ να παίρνει

την κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ. Στο 22’ οι «βιόλα» πίεσαν για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας σταθεί διπλά άτυχοι με τον Γκονζάλες και τον Μπελτράν να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα προ κενής εστίας. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το «σφυροκόπημα» με τον Κουαμέ να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στο 34’. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ευκαιρίες ήταν μοιρασμένες. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να απειλήσουν με τον Μπιράγκι να εκτελεί με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά το σουτ του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 75’ ο Κουαμέ απείλησε εκ νέου με κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε ξανά στο δοκάρι. Στο 85’ οι «βιόλα» βρήκαν το γκολ της λύτρωσης με τον Μπελτράν να εκτελεί πέναλτι και να ισοφαρίζει. Στο 94′ ο Βανάκεν είχε την ευκαιρία του να κρατήσει την ομάδα του ζωντανή, αλλά ο Τερατσιάνο κατάφερε να μπλοκάρει το σουτ του Βέλγου. Το 1-1 ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα και η Φιορεντίνα θα διεκδικήσει το τρόπαιο της τρίτης τη τάξει διοργάνωσης για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Οι συνθέσεις:

Κλαμπ Μπρίζ (Ν. Χάγεν): Μινιολέ- Σάμπε, Οντόι (86′ Νούσα), Ορντόνεζ- Σκόρας (86′ Νίλσεν), Βέτλεσεν (70′ Ζιγκερνάγκελ), Μέχελε, Βανάκεν, Ντε Κάιπερ- Τιάγκο, Χούτγκλα

Φιορεντίνα (Β. Ιταλιάνο): Τερατσιάνο- Ντόντο, Μιλένκοβιτς, Κουάτρα, Μπιράγκι- Μαντράγκορα, Αρτούρ (70′ Ντάνκαν), Μπελτράν (90′ Ρανιέρι)- Κουαμέ, Μπελότι (70′ Εντζολά), Γκονζάλες