Τζιρόνα-Μπιλμπάο 1-1: “Έπιασε” και πάλι κορυφή (highlights)

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, ανάμεσα σε δύο ομάδες που έδειξαν με τον τρόπο παιχνιδιού τους, ότι θέλουν τη νίκη, με 14 τελικές (5 η Τζιρόνα, 9 η Μπιλμπάο).

Οι γηπεδούχοι απείλησαν δύο φορές με τον βετεράνο Κρίστιαν Στουάνι (18΄, 23΄) και με τον Αλές Γκαρθία (34΄), με τους φιλοξενούμενους να έχουν και αυτοί τις δικές τους στιγμές, με τον Κατζανίγκα να αντιδρά με τον ιδανικό τρόπο στις προσπάθειες των Γουρουθέτα (5ο λεπτό) και Βέσγα (30΄) να τον νικήσουν.

Στην επανάληψη δεν είχαμε τον γρήγορο ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου, αλλά είχαμε ένα γκολ

από κάθε ομάδα. Στο 55ο λεπτό, μετά τον ωραίο συνδυασμό του Γκουτιέρεθ με τον Σάβιο, ο Ουκρανός Τσιγκανκόφ με αριστερό πλασέ έγραψε το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο άφαντος μέχρι εκείνη τη στιγμή, Ινιάκι Γουίλιαμς, με ΄πολύ όμορφη προσωπική ενέργεια μετά την  ασίστ του Βέσγα, διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Με τον βαθμό αυτόν, οι Βάσκοι έπιασαν την Ρεάλ Σοσιεδάδ στη 5η θέση.