Βόλφσμπουργκ-Μάιντς 1-3: Καθάρισε μόνη της και έμεινε Bundesliga

Ο Μπο Χένρικσεν και η Μάιντς τα κατάφεραν: Ανανέωσαν την παρουσία τους στην Bundesliga και τη σεζόν 2024-25, καθώς η Μάιντς επικράτησε 3-1 της Βόλφσμπουργκ στην “Volkswagen Arena” και έμεινε στην κατηγορία αδιαφορώντας για ότι συνέβαινε στα άλλα ματς που την αφορούσαν.

Η Βόλφσμπουργκ που ολοκλήρωσε μια άσχημη σεζόν με ήττα προηγήθηκε στο 18′ με τον Παρέδες, όμως η Μάιντς απάντησε έξι λεπτά αργότερα με τον Γκρούντα.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή αλλά όχι και τρόπο να

απειλήσουν και στο 71′ ο Φαν Ντε Μπεργκ έκανε το 1-2, ενώ στο 85′ από ωραία αντεπίθεση του Γκρούντα η Μάιντς πέτυχε τρίτο γκολ με τον Μπούρκαντ.

Για την Μάιντς ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη στη σεζόν τελειώνοντας την παρουσία της στην Bundesliga στην 13η θέση με 35 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Βόλφσμπουργκ.

Στην κατηγορία έμεινε και η Ουνιόν Βερολίνου που νίκησε στις καθυστερήσεις την Φράιμπουργκ, ενώ στα μπαράζ παραμονής βρίσκεται η Μπόχουμ. Κολωνία και Ντάρμσταντ αποχαιρέτησαν την Bundesliga.