H καρδιά του πρωταθλητή

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα του στην Superleague. Χρειάστηκαν τα γκολ του Πάντελιτς (86') και του Μέλμπεργκ (94') για να γυρίσει το εις βάρος του 1-0, με το υπέροχο γκολ του Μαρσελίνιο από το πρώτο ημίχρονο και να πάρει τους πρώτους τρεις πόντους. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν βελτιωμένοι σε σχέση με
το ματς με την Μαρσέιγ, ωστόσο έδειξε για ένα ακόμα ματς ότι του λείπουν παιχνίδια.Η Ξάνθη κατάφερε και «πάγωσε» τον Πειραιά όταν στο 14' ο Μαρσελίνιο με ωραίο σουτ νίκησε τον Κοστάντζο και άνοιξε το σκορ. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι είχαν μονάχα αμυντικούς προσανατολισμούς, παίζοντας πολλές φορές και αντιποδόσφαιρο. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν τους Θρακιώτες, ωστόσο τα σουτ των Μιραλάς, Τζεμπούρ και Ιμπαγάσα δεν βρήκαν στόχο.Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να πετύχει το γκολ. Ο Πάντελιτς μπήκε στο ματς και ο Μέλμπεργκ αποφάσισε να παίξει στην επίθεση. Το αποτέλεσμα ήταν οι «ερυθρόλευκοι» να ισοφαρίσουν με τον Πάντελιτς και να πάρουν την νίκη με γκολ του κορυφαίου «ερυθρόλευκου» Μέλμπεργκ.Oλυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κοστάνσο, Τοροσίδης (57' Μοδέστο), Μέλμπεργκ, Μαρκάνο, Χολέμπας, Ορμπάιθ, Ιμπαγάσα, Αμπντούν (57' Πάντελιτς), Μιραλάς, Φουστέρ (69' Μακούν), Τζιμπούρ.SΚΟDA Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιβιάνi, Μπέρτος, Εντιμάρ, Κομεσίδης, Βάλλας, Ντάνι, Βασιλακάκη, Σουάνης (65΄Μάρα), Μαρσελίνιο (75' Βλαχοδήμος), Πόι, Καζάκης (55' Ντίκα).