«Απέδρασε» από τα Πηγάδια

Φοβερό παιχνίδι διαφήμιση για το ποδόσφαιρο διεξήχθη στα Πηγάδια, με την ΑΕΚ να παίρνει παλικαρίσια νίκη με 4-3 επί της αξιόλογης Ξάνθης.Η Ένωση αιφνιδιάστηκε νωρίς από τους Θρακιώτες που πέτυχαν γκολ μόλις στο 13' με τον Μαρσελίνιο, μετά από λάθος εκτίμηση του Αραμπατζή. Στο 23' ο Βάργκας έφερε το ματς στα ίσια με εκπληκτικό γυριστό σουτ κάνοντας το 1-1. Η συνέχεια ανήκε στην ΑΕΚ με τον Λυμπερόπουλο να
πετυχαίνει το 2-1 στο 37΄ μετά από πάσα του Γκερέιρο.Στο 75' ο Γκουντγιόνσεν πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ κάνοντας το 3-1 υπέρ της. Ενώ το ματς έδειχνε πως τελείωνε ο Μαρσελίνιο μείωσε ξανά στο 88' βάζοντας την Ξάνθη στο παιχνίδι με το σκορ να είναι στο 3-2 υπέρ της ΑΕΚ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκουντγιόσεν πάσαρε στον Κλωναρίδη που έκανε το 4-2 για τον Δικέφαλο. Η Ξάνθη δεν το έβαλε κάτω και ένα λεπτό αργότερα μείωσε με τον Μαρκόφσκι με το τελικό σκορ να είναι στο 4-3 και την ΑΕΚ να παίρνει μεγάλη νίκη.Φοβερή εμφάνιση από Βάργκας και Γκερέιρο που ήλεγχαν την μεσαία γραμμή, ενώ τους ακολούθησαν σε απόδοση οι Γκέντζογλου, Κοντοές , Λυμπερόπουλος, Μπέλεκ και Γκουντγιόνσεν. Η Ξάνθη για τρίτο ματς προηγήθηκε, αλλά δεν τα κατάφερε και παραμένει χωρίς βαθμούς, αλλά το πρόγραμμα «φωτιά» έλαβε τέλος για εκείνη, μια και έπαιξε κατά σειρά με ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και ΑΕΚ!ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Κομεσίδης, Μπέρτος, Βάλλας, Στάσιακ, Ντάνι, Βασιλακάκης (68' Ντίκα), Σουάνης (79' Μάρα), Πόι, Μαρσελίνιο, Καζάκης (58' Μαρκόφσκι).ΑΕΚ: Αραμπατζής, Κοντοές, Δέλλας, Μανωλάς, Καράμπελας, Βάργκας, Μάκος, Γκέντσογλου (60' Χοσέ Κάρλος), Γκερέιρο, Μπέλεκ (89' Κλωναρίδης), Λυμπερόπουλος (74' Γκούντγιονσεν)