Ευρωλίγκα: Θρίλερ σε Βελιγράδι και Τελ Αβίβ

Τα συναρπαστικά παιχνίδια Μακάμπι-Σιένα και Παρτιζάν-ΤΣΣΚΑ ξεχώρισαν από τη 2η μέρα της 2ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Στο Βελιγράδι, η ΤΣΣΚΑ χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της σκληροτράχηλης Παρτιζάν και στο Ισραήλ η Μακάμπι με ανατροπή στα τελευταία λεπτά επικράτησε της Σιένα. Στα άλλα παιχνίδια, η Άλμπα νίκησε τη Σαλόν, η Μπαρτσελόνα δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Λιέτουβος Ρίτας και η Μπεσίκτας «έσπασε» την έδρα της Μπάμπεργκ.

Αναλυτικά:

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Άλμπα Βερολίνου-Ελάν Σαλόν 74-71

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8 πόντους στο τέλος του γ΄ δεκαλέπτου (51-59), η Άλμπα Βερολίνου νίκησε τελικά τη Σαλόν με 74-71, με πολύ καλή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο (24-12 επιμέρους σκορ). Ο Ντέον Τόμπσον με 24 πόντους (και 12/14 δίποντα!) και ο Ντασόν Γουντ (19 π.) ήταν οι καλύτεροι για τους νικητές. Πρώτος σκόρερ της Σαλόν ο Στιντ Τσίκαμπουντ με 20 πόντους. Σιλμπ και Ουίλιαμς πέτυχαν από 14.

Μακάμπι-Σιένα 70-68

Ντέρμπι έγινε στο Ισραήλ μεταξύ Μακάμπι και Σιένα, με τους γηπεδούχους να φεύγουν νικητές (70-68). Στα 2΄13΄΄ πριν τη λήξη, η Σιένα με βολές του Μος έκαναν το 62-68. Η ομάδα του λαού δεν είχε όμως πει την τελευταία της κουβέντα. Δίποντο του Λόγκαν, βολές του Ελιγιάχου, βολές του Χίκμαν (19 π.) έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (68-68), για να ολοκληρωθεί η ανατροπή με δίποντο του τελευταίου στα 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Μαρσέλους Κεμπ (16 π.) δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αστοχώντας σε δίποντο στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Λιέτουβος Ρίτας-Μπαρτσελόνα 49-67

Η Μπαρτσελόνα πέρασε από την έδρα της Λιέτουβος Ρίτας με 49-67. Για 25 λεπτά οι Λιθουανοί βρίσκονταν κοντά στο σκορ (34-39), αλλά από εκείνο το σημείο οι Καταλανοί ξέσπασαν και άνοιξαν τη διαφορά. Κορυφαίος για τους Μπλαουγκράνα ήταν ο Χουάν άρλος Ναβάρο με 13 πόντους. Για τους Λιθουανούς ο Λέον Ραντόσεβιτς σημείωσε 11 πόντους.

Μπάμπεργκ-Μπεσίκτας 71-86

Με έναν εκπληκτικό Κέρτις Τζέρελς (27 πόντοι), η Μπεσίκτας επικράτησε εκτός έδρας της Μπάμπεργκ με 71-86 και έκανε το 2 στα 2. Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν μόνο στο α΄ δεκάλεπτο. Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Ερμάν Κουντέρ, που πήρε σημαντική διαφορά στο ημίχρονο (31-47) και την κράτησε μέχρι το τέλος. Εκτός του Τζέρελς, πολύ καλός ήταν και ο Γκιουλέρ (14 π.)Από την Μπάμπεργκ ξεχώρισε ο Αντόν Γκαβέλ (21 π.).

Παρτιζάν-ΤΣΣΚΑ 71-76

Στο έξτρα πεντάλεπτο κρίθηκε ο αγώνας μεταξύ της Παρτιζάν και της ΤΣΣΚΑ, με τους Ρώσους να κερδίζουν με 71-76 και τον... διαστημικό Σόνι Ουίμς να πετυχαίνει 30 πόντους (8/12 διπ., 2/2 τριπ., 8/8 β.). Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 31-39, ωστόσο η γηπεδούχος με τον Μπογκντάνοβιτς (16 π.) επέστρεψε στο παιχνίδι. Με βολές του τελευταίου το ματς πήγε στην παράταση (62-62, ο Βέστερμαν αστόχησε σε σουτ 3 πόντων στην εκπνοή), όπου η Παρτιζάν προηγήθηκε με 67-63 αλλά στη συνέχεια η «ομάδα του στρατού» με σερί 0-7 και επιμέρους σκορ συνολικά 9-14, πήρε την αγχωτική νίκη.