ΝΒΑ: Πρώτο βήμα για Οκλαχόμα

Με τον Κέβιν Ντουράντ να ανεβάζει στροφές στα κρίσιμα και να σημειώνει συνολικά 36 πόντους οι Θάντερ επικράτησαν με 105-94 των Μαιάμι Χιτ και έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ οι οποίοι ξεκίνησαν τα ξημερώματα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 54-47. Οι "θάντερ" όμως ξύπνησαν στην επανάληψη και με τους Γουέστμπρουκ και Ντουράντ έφεραν το ματς στην ισοπαλία αρχικά και στο φινάλε χάρισαν το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα τους. Από τους αστέρες του Μαιάμι, ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 30 πόντους με τον Γουέιντ να προσθέτει 19. Επόμενο παιχνίδι την Παρασκευή τα ξημερώματα και πάλι στην έδρα της Οκλαχόμα. Στις 4 νίκες κρίνεται ο πρωταθλητής του ΝΒΑ.