«Παράδοση» στη Ζένιτσα για την Εθνική

Ήττα με... κάτω τα χέρια για την Εθνική Ελλάδος από την Βοσνία με 3-1, στη Ζένιτσα. Ήττα που μας αφήνει πίσω τρεις ολόκληρους βαθμούς, στην προσπάθεια για πρόκριση στο Μουντιάλ της Βραζιλίας. Οι Βόσνιοι είχαν σε καταπληκτική μέρα τον Έντιν Τζέκο (2 γκολ), κυριάρχησαν απόλυτα και κέρδισαν με συνοπτικές διαδικασίες.

Ο σούπερ σταρ της Μάντσεστερ Σίτι, Έντιν Τζέκο άνοιξε το σκορ στο 29΄με κεφαλία. Έξι λεπτά αργότερα η Βοσνία κέρδισε πέναλτι με τον Τζαβέλλα ν΄ανατρέπει τον Μούιτζα -που ανέλαβε και

την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών.

Ο Καρνέζης κατάφερε να τον νικήσει στην εκτέλεση, όμως στην επαναφορά η ελληνική άμυνα πιάστηκε στον ύπνο και ο Ιμπίσεβιτς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0.

Και εκεί που λογικά θα περίμενε κάποιος αντίδραση στο δεύτερο μέρος, νωρίς-νωρίς τελείωσαν όλα. Στο 54΄ο Μισίμοβιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Τζέκο κέρδισε και πάλι τους πάντες στον αέρα, γράφοντας το 3-0 και κάνοντας το υπόλοιπο ματς τυπική διαδικασία.

Το μόνο που κατάφερε η Εθνική μας, είναι να μειώσει σε 3-1 με τον Φάνη Γκέκα στο 93ο λεπτό, μετά από εξαιρετική προσπάθεια και πάσα του Γιώργου Σαμαρά.

Βοσνία: Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Βράνιες, Μούιτζα (84' Βαρσάεβιτς), Ζουκάνοβιτς, Λούλιτς, Ζαχίροβιτς, Μεντούγιανιν (79' Ράχιτιτς), Μισίμοβιτς, Ιμπίσεβιτς (84' Στεφάνοβιτς), Τζέκο

Ελλάδα: Καρνέζης, Τζαβέλλας (46' Γκέκας), Α. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Τζιόλης (58' Μανιάτης), Καραγκούνης, Χολέμπας, Κατσουράνης, Σαλπιγγίδης (73' Χριστοδουλόπουλος), Σαμαράς