Συνεχίζουν αήττητοι οι Σέλτικς

Τις πέντε σερί νίκες έφτασαν οι Σέλτικς νικώντας με 97-92 τους Ρόκετς στην παράταση. Ο Πολ Πιρς πέτυχε 7 από τους 30 πόντους του στο έξτρα πεντάλεπτο, ενώ ο Κέβιν Γκαρνέτ με τα 13 ριμπάουντ που μάζεψε έφτασε τα 13.100 στην καριέρα του και σκαρφάλωσε στη δωδέκατη θέση όλων των εποχών έχοντας πλέον ένα περισσότερο από τον Σακίλ Ο' Νιλ.Οι Λέικερς δεν τα κατάφεραν εξίσου καλά, καθώς έχασαν με 88-85 από τους Πίστονς στο Ντιτρόιτ. Ο Κόμπι Μπράιαντ ήταν άστοχος (8/26 σουτ), πέτυχε το καλάθι με το οποίο το

παιχνίδι πήγε στην παράταση, αλλά αστόχησε όπως και ο Μέτα Γουόρλντ Πις σε σουτ στην τελευταία επίθεση του ματς για τους «λιμνανθρώπους» που έχουν μόλις 6 νίκες σε 19 ματς εκτός έδρας. Ο Ρόντνεϊ Στάκεϊ με 34 πόντους ξεχώρισε από τους νικητές.

Ο Ντιρκ Νοβίτσκι με 28 πόντους οδήγησε τους Μάβερικς στην επικράτηση 95-85 επί των Νικς Οι πρωταθλητές είχαν προηγηθεί με 19, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν την τέταρτη περίοδο με 15-0 και πέρασαν μπροστά με 78-77. Τότε ο Γερμανός φόργουορντ έδωσε το σύνθημα για να απαντήσει η ομάδα του με ένα 14-0 και να φτάσει στη νίκη. Πριν το ματς παραδόθηκε το δαχτυλίδι του πρωταθλήματος στον μέχρι πέρυσι παίκτη του Ντάλας, Τάισον Τσάντλερ.

Ο Κρις Μπος επέστρεψε με 20 πόντους μετά από απουσία τριών αγώνων λόγω του θανάτου της γιαγιάς του, ο Λεμπρόν Τζέιμς πρόσθεσε 21 πόντους και το Μαϊάμι συνέτριψε με 108-78 τους Νετς, με τη διαφορά να φτάνει και στο +40. Ο Ντουέιν Ουέιντ αποχώρησε με ελαφρύ διάστρεμμα στη δεύτερη περίοδο και προτιμήθηκε να μην αγωνιστεί στο υπόλοιπο του ματς.

Οι Μπόμπκατς έκαναν την έκπληξη και παρότι βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 20 πόντων από το Ορλάντο, επικράτησαν με 100-84 πανηγυρίζοντας μόλις την πέμπτη τους νίκη σε 36 ματς φέτος.

Τέλος, οι Χοκς έφτασαν τις τρεις σερί νίκες με το 101-96 επί των Πέισερς με 27 πόντους και 9 ριμπάουντ του Τζος Σμιθ.