Έβγαλε την… υποχρέωση ο Ολυμπιακός

Παίζοντας όσο χρειαζόταν για να φθάσει στη νίκη, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 93-82 του Κολοσσού Ρόδου, στο ΣΕΦ.

Οι Πειραιώτες δεν εντυπωσίασαν με την εμφάνισή τους, ωστόσο επέστρεψαν στις νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα, μετά την ήττα στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής, από τον Παναθηναϊκό. Οι νησιώτες κατάφεραν να παρακολουθήσουν τον αντίπαλό τους για 26 λεπτά. Κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό,

αλλά όταν οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς αποφάσισαν να σοβαρευτούν δεν κατάφεραν να αντιδράσουν. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Γιώργος Πρίντεζης με 22 πόντους (3/4 βολές, 5/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα).

Οι παίκτες του Ολυμπιακού φαίνεται πως δεν άκουσαν τα λόγια του Ντούσαν Ίβκοβιτς και πήραν αψήφιστα την αναμέτρηση με τον Κολοσσό Ρόδου κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Με εξαίρεση τον Πέρο Άντιτς, που προσπάθησε καταβάλλοντας φιλότιμες προσπάθειες, οι υπόλοιποι παίκτες του Ολυμπιακού κινήθηκαν σε... ρηχά νερά κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα το συγκρότημα του Βασίλη Φραγκιά να μείνει κοντά στο σκορ (39-32).