ΑΕΚ για πρωτάθλημα

18:28 5/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ακόμα κι αν χάσει από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στις υπόλοιπες 5 αγωνιστικές αρκούν νίκες με Ηρακλή Κηφισιάς, Βριλήσσια και Μαρκόπουλο, ώστε να κατακτήσει και τυπικά τον πρώτο τίτλο στην ιστορία της.Οι δύο ομάδες πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται
8-5. Στη συνέχεια, η Τζανακάκη ανέλαβε δράση και η ΑΕΚ έφτασε στο 18-13, ενώ με την Κις από θέση σερβίς το σκορ έγινε 22-13. Κάπου εκεί οι ερυθρόλευκες έριξαν "λευκή πετσέτα" και η Ενωση πήρε το πρώτο σετ με 25-16 σε 24 λεπτά.Οι παίκτριες του Ολυμπιακού, όπως στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο σετ μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν 5-1 και 7-2, ενώ εκμεταλλευόμενες την κακή υποδοχή της ΑΕΚ έφτασαν στο 10-4. Με "όπλο" το μπλοκ και σε συνδυασμό τις κακές επιλογές του Ολυμπιακού στην επίθεση, ο Δικέφαλος πλησίασε στο 9-11 και ισοφάρισε 15-15 (από 11-15). Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ σε κρίσιμο σημείο (20-19) και με συνολικό σερί 5-0 έφτασε στο 24-19 και αργότερα στην κατάκτηση και του 2ου σετ (25-21).Με τον αέρα του 2-0 στα σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε 8-1 (!) στο ξεκινημα του τρίτου, αλλά ο Ολυμπιακός επανήλθε στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας 19-19 και 20-20. Η Ενωση προηγήθηκε στο κρίσιμο σημείο 22-20 και 24-22, κερδίζοντας τελικά 25-22 και 3-0 σετ ένα καταπληκτικό παιχνίδι.