Αυτοκτονία του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ

Εβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του ο Ολυμπιακός μέσα σε μισό λεπτό. Κέρδιζε 72-67, έχασε δύο λέι απ, δέχθηκε σερί 0-7 στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα και ηττήθηκε 72-74 από τη Σιένα στο ΣΕΦ, για την 4η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκας. Με ρεκόρ 1-3, οι πρωταθλητές Ευρώπης πάνε στο Τελ Αβίβ με την πλάτη στον τοίχο. Ενσταση
κατέθεσε ο Ολυμπιακός για το τελευταίο καλάθι της Σιένα (είχε κολλήσει το χρονόμετρο για 3"-4").VIDEO: Η φάση για την οποία κατέθεσε ένσταση ο ΟλυμπιακόςΤο πρώτο δεκάλεπτο πήγε σε υψηλό σκορ, με τον Σερμαντίνι να πραγματοποιεί την καλύτερή του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα στα 6:30 που αγωνίστηκε. Ο γεωργιανός είχε 5 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 τάπες και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 17-13 στο 7'. Τη σκυτάλη πήρε ο Σπανούλης, ο οποίος με 8 πόντους και 4 ασίστ, βοήθησε τους πρωταθλητές Ευρώπης να πάρουν αέρα 8 πόντων στο 8' (23-15), διαφορά την οποία ροκάνισαν οι ιταλοί με το τέλος της περιόδου (25-20).Παρότι η ομάδα του Μπαρτζώκα περιόρισε τον πρώτο σκόρερ του φετινού Top-16, Μπόμπι Μπράουν (28π. μ.ο.!), η Σιένα έβρισκε λύσεις από τη μέση και μακρινή απόταση. Η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (25-24) με επιμέρους σκορ 2-9, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε ανάσα από γκολ - φάουλ του Χάινς. Η άμυνα προσαρμογής των φιλοξενουμένων μπλόκαρε στη συνέχεια τον Ολυμπιακό, με το τελευταίο εύστοχο εντός πεδιάς σουτ να επιτυγχάνεται στο 16' από τον Περπέρογλου, ο οποίος έκανε το 35-30. Η Σιένα κράτησε τους ερυθρόλευκους για 4 λεπτά χωρίς πόντο και με σερί 0-8, χάρη σε 5 πόντους του Σανικίτζε και ένα τρίποντο του Μπράουν, πέρασε 35-38, μέχρι ο Περπέρογλου με 1/2 βολές να διαμορφώσει το αποτέλεσμα ημιχρόνου (36-38).O ξεχασμένος (;) για 14 λεπτά στον πάγκο, Σερμαντίνι, έδωσε ώθηση στον Ολυμπιακό με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και το 36-40 υπέρ της Σιένα, έγινε γρήγορα 42-20 με 4 πόντους και ένα κλέψιμο του γεωργιανού. Το παιχνίδι πήγε σε δαιμονιώδη ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί μέσα από την άμυνά του να βγάλει αιφνιδιασμούς, αφού στο "5 εναντίον 5" είχε πρόβλημα. Ο Μάντζαρης με την άμυνά του πάνω στον Μπράουν και με 5 πόντους, τον κρατούσε μπροστά στο σκορ στο 26' (48-46). Κι όμως, μέχρι το 30' η ομάδα του Μπαρτζώκα πέτυχε μόλις τρεις πόντους, από μία εύστοχη βολή του αρνητικού σήμερα Παπανικολάου και ένα λέι απ του Λο (51-52).Ο Χάινς είχε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση, αλλά στο 32' ο Ολυμπιακός συμπλήρωνε 14 λάθη και 4/17 τρίποντα, με αποτέλεσμα η Σιένα να βρίσκεται μπροστά 53-56. Ο Σλούκας με τρίποντο ψυχολογίας ισοφάρισε 56-56, αλλά ο Ρες συνέχιζε να κάνει ζημιά στην επίθεση (56-58). Με γκολ φάουλ του Περπέρογλου, ο Ολυμπιακός πέρασε 59-58 και ο Χάινς (ο πρώτος που έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων) ισοφάρισε το τρίποντο του Μπράουν (61-61).Με Περπέρογλου και Χάινς και σερί 6-0 ο Ολυμπιακός πήγε στο +4 σε κρίσιμο σημείο (65-61) στο 36', αλλά οι κακές επιλογές στην επίθεση (πολλά λάθη) έφεραν την ισοφάριση για τη Σιένα (67-67) στο 38'. Ο Σπανούλης, ο οποίος είχε σιγήσει στο δεύτερο ημίχρονο, με τρίποντο έκανε το 70-67 στο 39', ο Χάκετ έχασε δύο βολές και ο Σπανούλης με off balance σουτ έκανε το 72-67.Το παιχνίδι έγινε ροντέο στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Λο αστόχησε σε λέι απ και ο Μπράουν ευστόχησε σε 3 βολές ισοφαρίζοντας σε 72-72 είκοσι δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Ο Χάινς αστόχησε κάτω από το καλάθι στην τελευταία επίθεση και ο Μπράουν στον αιφνιδιασμό έκανε το τελικό 72-74, με ένα καλάθι το οποίο θα ήταν εκπρόθεσμο, αν δεν κολλούσε το χρονόμετρο στα 10" για περίπου 3-4 δευτερόλεπτα. Για το λόγο αυτό ο Ολυμπιακός κατέθεσε ένσταση στο τέλος.Τα δεκάλεπτα: 25-20, 11-18, 15-14, 21-22.