Αυτοκτόνησε ο Ολυμπιακός, στο ΣΕΦ θα κριθεί η πρόκριση

Παρά το ότι είχε προβάδισμα επτά πόντων (73-66), 1.20 για το τέλος, ο Ολυμπιακός δέχτηκε σερί 0-8 και ηττήθηκε από την Αναντολού Εφές με 73-74 για δεύτερη φορά στο Αμπντί Ιπεκτσί. Ετσι, το συγκρότημα του Μαχμούτι ισοφάρισε σε 2-2 και η ομάδα του Μπαρτζώκα θα γυρίσει στο ΣΕΦ, για το πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς των πλέι οφ της Euroleague (26/4).
Παπανικολάου, Λο, Χάινς, Σλούκας και Πρίντεζης οι πρωταγωνιστές για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι... πληγώθηκαν από τα ριμπάουντ (31-44).Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση. Με την περιφέρεια να ξεκινάει... ζεστή (4/6 τρίποντα) και ηγέτη τον Παπανικολάου (8 π.), οι ερυθρόλευκοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 10 (16-6) στο 5'.Με τους Σαβάνοβιτς και Σιπ, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 10-16, αλλά ο Λο, με τρίποντο (5/7), σταμάτησε το σερί των γηπεδούχων στο 4-0 και έδωσε εκ νέου... αέρα εννέα πόντων στους φιλοξενούμενους (19-10, 8'). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +8 (20-12).Η Εφές ξεκίνησε πολύ δυνατά το δεύτερο δεκάλεπτο. Με τους Μπάρατς και Γκονλούμ, η ομάδα του Μαχμούτι έκανε επιμέρους σκορ 8-2 και μείωσε την διαφορά στους δύο (20-22), στο 13'. Σε εκείνο το σημείο, το συγκρότημα του Μπαρτζώκα έσφιξε την άμυνα του, με τρίποντο του Σλούκα (6/11) σταμάτησε το σερί των τούρκων και με τους Πάουελ και Χάινς, απάντησε με ένα δικό του 7-0 και ξέφυγε με εννέα (29-20, 14').Στην συνέχεια, οι δύο ομάδες μετέτρεψαν σε... διαγωνισμό τριπόντων την αναμέτρηση, με την Εφές να βγαίνει κερδισμένη, αφού με τους Φάρμαρ και Τουντσερί έκανε επιμέρους σκορ 13-5 και μείωσε σε απόσταση αναπνοής (33-34, 17').Η ελληνική ομάδα κράτησε την ψυχραιμία της και με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου (4/5 τρ., 14 π.), έκανε επιμέρους σκορ 10-5 στο τελευταίο τρίλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +6 (44-38). Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 9/15 τρίποντα (60%) και 7/14 δίποντα (50%)!Ο Ολυμπιακός κρατούσε το +6 μέχρι το 24' (51-45), αλλά σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, με τους Σιπ, Φάρμαρ και Σαβάνοβιτς, έκαναν επιμέρους σκορ 7-2 και μείωσαν την διαφορά στον πόντο (52-53, 26').Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τους ερυθρόλευκους να πηγαίνουν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με προβάδισμα δύο πόντων (58-56).Η Εφές ξεκίνησε πολύ δυνατά την τέταρτη περίοδο. Με όπλο τα ριμπάουντ και τους Ερντέν, Γκονλούμ, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 6-0 και πήραν το προβάδισμα με 62-58 στο 33', μετά το 4-3 της πρώτης περιόδου!Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν στην συνέχεια, βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους και με τους Πρίντεζη, Χάινς και Λο στην επίθεση, έτρεξαν σερί 12-0 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα, με 70-62 στο 37'.Με τρίποντο του Φάρμαρ στα 33'', η Εφές επέστρεψε από το 66-73, μειώνοντας σε 71-73, ενώ στην συνέχεια οι Σλούκας και Λο έκαναν λάθος, δίνοντας το δικαίωμα στον Φάρμαρ να πάει στην γραμμή των βολών.Ο αμερικανός ευστόχησε στην μία από τις δύο στα 19'', αλλά η τουρκική ομάδα κέρδισε την κατοχή και παράλληλα την τελευταία επίθεση του αγώνα. Ο Λούκας ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής για την Εφές, αφού με δικό του φόλοου, μετά από άστοχο τρίποντο του Σιπ, η ομάδα του Μαχμούτι πήρε την νίκη με 74-73 και έστειλε την σειρά ξανά στο ΣΕΦ, για το πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι.