Αυτοκτόνησε ο ΠΑΣ, έσωσε τον βαθμό με εννέα ο Εργοτέλης

Η ομάδα του Αγγελου Αναστασιάδη ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε στο 59', αλλά παρά το γεγονός ότι ο Εργοτέλης αγωνιζόταν από το 82', δεν κατάφερε να κρατήσει το 1-0 μέχρι το τέλος. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου παρατάχθηκε στους Ζωσιμάδες, με στόχο την ισοπαλία και παρά το ότι αγωνιζόταν με εννέα παίκτες από το 82', κατάφερε να σώσει τον βαθμό στις καθυστερήσεις του αγώνα. Μετά την ισοπαλία, οι δύο ομάδες συνεχίζουν να βρίσκονται κοντά στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση, έχοντας
την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η πρώτη καλή φάση του αγώνα έγινε στο 3' και ήταν για τον ΠΑΣ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεσέρα, ο Μιχαήλ έκανε την προβολή από κοντά, αλλά αστόχησε.Η ομάδα του Αγγελου Αναστασιάδη συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Καβουσάκη, εξαιτίας της πολύ καλά οργανωμένης και πολυπρόσωπης άμυνας του Εργοτέλη.Τα πολλά λάθη στον χώρο του κέντρου κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν καλές φάσεις και το θέαμα να είναι πολύ μέτριο. Οι κρητικοί απείλησαν δύο φορές στο τέλος του πρώτου μέρους, με τους Μπούντιμιρ (39') και Κουτσιανικούλη (43'), ωστόσο το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος των πρώτων 45'.Οι γιαννιώτες ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος, όπως και το πρώτο. Οι ηπειρώτες μπήκαν επιθετικά και στο 48' έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, όταν μετά από σέντρα του Μιχαήλ, ο Πάντος πήρε την κεφαλιά, στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, αλλά ο Καβουσάκης, με διπλή προσπάθεια, μπλόκαρε την μπάλα.Η ομάδα του Καεραγεωργίου προσπαθούσε να χτυπήσει στην αντεπίθεση και στο 51' απάντησε στην ευκαιρία του Πάντου. Μετά από ωραία μεταβίβαση του Μπούντιμιρ, ο Τζανακάκης έκανε το σουτ από πλάγια θέση, μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.Η υπεροχή του ΠΑΣ απέφερε τελικά καρπούς στο 59'. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεσέρα, ο Βίλα έγινε κάτιοχος της μπάλας στο ύψος της περιοχής και με ωραίο γυριστό σουτ, νίκησε τον Καβουσάκη και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.Στην συνέχεια, οι γρήγορες αλλαγές του Καραγεωργίου άλλαξαν αισθητά την εικόνα των κρητικών, οι οποίοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 72', όταν ο Λεάλ συνεργαστηκέ πολύ ωραία με τον Κυριακίδη, έκανε το σουτ από πλάγια θέση, μέσα στην περιοχή, αλλά ο Κηπουρός κράτησε το 1-0 για την ομάδα του.Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους στην συνέχεια, αφού στο 77' έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής, με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ολίσε. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Εργοτέλης έμεινε και με εννέα, αφού ο διαιτητής Σπάθας απέβαλλε, με δεύτερη κίτρινη κάρτα και τον Σαρρή, με το έργο των κρητικών να δυσκολεύει ακόμα περισσότερο.Παρά το ότι αγωνιζόταν με εννέα, ο Εργοτέλης κατάφερε τελικά να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας, στις καθυστερήσεις του αγώνα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Λεάλ και σύγχυση στην άμυνα του ΠΑΣ, ο Γιαλούσης έγινε κάτοχος της μπάλας και από κοντά, ισοφάρισε για τους κρητικού