Αν έχεις Θορν διάβαινε...

Με μεγάλο, για άλλη μια φορά, πρωταγωνιστή τον Θορν (14π.) ο οποίος πέτυχε ξανά το νικητήριο καλάθι για την ομάδα του στην εκπνοή, το Περιστέρι πανηγύρισε μεγάλη νίκη επί του Απόλλωνα με 76-74 για 3η αγωνιστική της Α1. Πολύ καλός και ο Κανονίδης που είχε 18 πόντους με 6/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα.Ο Απόλλων ουσιαστικά... αυτοκτόνησε αφού βρισκόταν καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ και σε ορισμένες περιπτώσεις με διαφορά άνω των 10 πόντων, αλλά το Περιστέρι
το πάλεψε ως το τέλος και νίκησε, στη μοναδική περίπτωση που προηγήθηκε στο ματς. Για τους φιλοξενούμενους ο Πέτροβιτς (19π., 4ρ., 6ασ.) και ο Μακ Κόλουμ (15π., 7ασ.) ξεχώρισαν αλλά δεν κατάφεραν να οδηγήσουν τον Απόλλωνα στη πρώτη τους φετινή νίκη.Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλων μπήκε πιο δυνατά και επέβαλε το ρυθμό του και με πρωταγωνιστή τον Πέτροβιτς πήρε νωρίς μια διαφορά 8-9 πόντων που κρατούσε σε όλη τη διάρκεια της περιόδου, η οποία έληξε με τον Απόλλωνα να προηγείται με 18-26.Οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο τέμπο και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τη διαφορά ασφαλείας που έχτισαν στη πρώτη περίοδο, παρά τις προσπάθειες του Περιστερίου που όποτε έφτανε τη διαφορά στους 4-5 πόντους, ο Απόλλων είχε την απάντηση είτε με τον Κλάιμπερ είτε με τον Ζαφίρη που ευστοχούσαν από τη γραμμή των τριών πόντων και άνοιγαν πάλι τη ψαλίδα. Μάλιστα, με ένα μίνι σερί 5-0 οι φιλοξενούμενοι με καλάθια των Κλάιμπερ και Μακ Κόλουμ έκαναν το 38-49 και έστειλαν το παιχνίδι για πρώτη φορα σε διψήφια διαφορά.Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να μείνουν με σταυρωμένα χέρια και στη τρίτη περίοδο βελτιώθηκαν αισθητά μειώνοντας τη διαφορά στους 3 πόντους. Το 40-51 στην αρχή του δεκαλέπτου έγινε με ένα σερί 8-0 από τη πλευρά του Περιστερίου 48-51 και από εκέι και έπειτα το ματς έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και τη διαφορά να μην ξεφεύγει με πάνω από 4 πόντους για τον Απόλλωνα, με μοναδική εξαίρεση το 50-56 στο 4' πριν τη λήξη της περιόδου που μαζεύτηκε γρήγορα από τους παίκτες του Κουστένζ χάρη σε καλάθια των Χάινς και Μακ Κόλουμ.Στη τελευταία περίοδο ο Απόλλων με τρίποντο του Πέτροβιτς έκανε το σκορ 58-66 και λίγο αργότερα με τον Λιανό και πάλι με σουτ τριών πόντων διεύρυνε τη διαφορά στου 9 πόντους 4' πριν τη λήξη. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι, όμως, από τον Κανονίδη και άλλους 4 από Πετρούλα και Χάινς το Περιστέρι έφερε το ματς στον πόντο (72-73) 2' λεπτά πριν το τέλος. Ο Λιανός στη συνέχεια σκόραρε 1/2 βολές για το 72-74 και έδωσε την ευκαιρία στο Περιστέρι να ισοφαρίσει λίγο πριν τη λήξη σε 74-74 με καλάθι του Παπαντωνίου. Το θρίλερ ολοκληρώθηκε με τον Θόρν, που όπως και τη πρώτη αγωνιστική με τον Πανελευσινιακό, πέτυχε στην εκπνοή το νικητήριο καλάθι για τους γηπεδούχους και διαμόρφωσε το τελικό 76-74.Τα δεκάλεπτα:18-26, 38-49, 58-61, 76-74