Ανετο 2Χ2 η Ρεάλ, 82-67 την Μπάμπεργκ

23:56 3/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Το 2Χ2 στον πέμπτο όμιλο του Top 16 έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης, που επικράτησε εύκολα με 82-67 της Μπάμπεργκ στην Γερμανία, με πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μίροτιτς.Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα (26-22).Στην δεύτερη περίοδο, η ισπανική ομάδα ανέβασε την απόδοση της, πάτησε γκάζι και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Μίροτιτς, πήγε στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με +9 (47-38).Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ διατηρούσε το προβάδισμα, ωστόσο η Μπάμπεργκ μείωσε στους τέσσερις (45-49) στο 24', με τρίποντο του Νάχμπαρ. Παρά τις προσπάθειες των γερμανών, η Βασίλισσα πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +6 (63-57).Στην τελευταία περίοδο τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Η Ρεάλ έφτασε στο +10 στο 32' και χωρίς να απειληθεί από την γερμανική ομάδα έφτασε εύκολα στη νίκη με 82-67.Τα δεκάλεπτα: 22-26, 16-21, 19-16, 10-19.