Ανετο διπλό στη Λιθουανία η Μπαρτσελόνα

Με βασικό της όπλο την άμυνά της και τον Ναβάρο σε κέφια, η Μπαρτσελόνα έκανε το 2 στα 2 στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε στη Λιθουανία της Λιέτουβος Ρίτας με 67-49.Από την πρώτη κιόλας περίοδο η Μπαρτσελόνα πήρε τα ηνία του αγώνα (13-8) και στη συνέχεια δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα.Η Λιέτουβος αντιστάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, στην τρίτη περίοδο με επί μέρους σκορ 20-11 η Μπάρτσα άνοιξε τη διαφορά και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι.Οι ισπανοί ήταν εξαιρετικοί στο αμυντικό κομμάτι και κράτησαν χαμηλά στο σκορ τους λιθουανούς.Ετσι, κατάφεραν να φύγουν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία με το διπλό από τη λιθουανία, επικρατώντας με 67-49.Ο Ναβάρο με 13 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν ακόμη οι Ινγκλς, Ουάλας και Μάικλ. Από την πλευρά των λιθουανών, ο Ραντόσεβιτς είχε 11 πόντους και ο Σεϊμππούτις 8.