Ανέβηκε 3η η Αρσεναλ, απίστευτη ανατροπή η ΚΠΡ, γκολ ο Σισέ

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Τότεναμ η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, που με το φτωχό, αλλά αποτελεσματικό 1-0 σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.Το γκολ της νίκης σημείωσε ο Βερμάλεν στο 8', το οποίο και υπερασπίστηκε μέχρι τέλους η Αρσεναλ.Καταπληκτικό παιχνίδι έλαβε χώρα στο "Λόφτους Ρόοντ" με την ΚΠΡ να χάνει με 0-2 από τη Λίβερπουλ, αλλά με αντεπίθεση
διαρκείας στο τελευταίο τέταρτο να ανατρέπει το αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.Η ομάδα του Κένι Νταλγκλίς προηγήθηκε με γκολ του Κοάτες στο 54' και διπλασίασε τα τέρματά της στο 72' με τον Κάιτ, δείχνοντας να κλειδώσει τη νίκη.Η παρέα του Τζιμπρίλ Σισέ όμως είχε διαφορετική γνώμη. Το σύνθημα της αντεπίθεσης έδωσε ο Ντέρι στο 77' και ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ισοφάρισε στο 86'.Η απόλυτη ανατροπή ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μακί να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα και να χαρίζει μεγάλη νίκη στην ομάδα του.Με το τρίποντο αυτό η ΚΠΡ βγήκε από την ζώνη του υποβιβασμού, προσπερνώντας την Μπόλτον, που έχει ενα ματς λιγότερο.