Εκανε το μπρέικ και βλέπει... Πόλη!

Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν το μπρέικ στην καυτή "Palaestra" και πλέον καλούνται να να πετύχουν ακόμα δύο νίκες σε -μάξιμουμ- τέσσερις αναμετρήσεις! Ολα κρίθηκαν στη διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου, όταν οι παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς έκαναν αυτό που γνωρίζουν πολύ καλά: να παίζουν άμυνα!Είναι χαρακτηριστικό ότι στο συγκεκριμένο διάστημα του ματς, η Σιένα, μια ομάδα που φημίζεται για την υψηλή παραγωγικότητά της, έμεινε στους εννέα
πόντους!Στον... ρυθμό της ΣιέναΣτη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός έπαιξε σε... ρυθμούς Σιένα, δηλαδή με το πόδι στο γκάζι στην επίθεση, αλλά χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα. Ενδεικτικό είναι το επιμέρους σκορ 26-21, με τους ερυθρόλευκους να δέχονται τους μισούς πόντους από τον Αντερσεν (13).Μπορεί στην επίθεση οι παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς να είχαν "διαβάσει" τις αδυναμίες των ιταλών, αλλά απ' την άλλη ήταν εμφανές ότι όσο συνεχιζόταν το... run and gun ματς, η πλάστιγγα θα έγερνε για τα καλά με το μέρος των ιταλών.Βελτιώθηκε στην άμυνα, αλλά...Στη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, η ελληνική ομάδα φρόντισε να συμμαζέψει κάπως την κατάσταση στο δικό της μισό, αλλά σίγουρα όχι στον βαθμό που θα ήθελε ο Ντούσαν Ιβκοβιτς.Στην αφετηρία της περιόδου, οι ερυθρόλευκοι -με όπλο την αμυντική λειτουργία- έτρεξαν σερί 7-0, αποκτώντας το προβάδισμα (28-26).Με τον ΜακΚάλεμπ, όμως, να πλαισιώνει τον Ντέιβιντ Αντερσεν στο σκοράρισμα, η Σιένα πήρε εκ νέου τα πάνω χέρι, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προίκα έξι πόντων (48-42).Μπλακ άουτ δύο λεπτώνΓια οκτώ λεπτά στην τρίτη περίοδο, όλα κύλησαν όπως τα είχε σχεδιάσει ο Ντούσαν Ιβκοβιτς. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει τους ιταλούς χαμηλά στο σκορ (μόλις 12 πόντους παθητικό) και την ίδια ώρα στην επίθεση με τον Χάινς να κερδίζει μάχες και... πόντους, βρέθηκε σχεδόν στην ίδια αφετηρία με την ομάδα του Πιανιτζάνι (60-58).Δύο λεπτά χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα, όμως, έδωσαν ξανά στους ιταλούς το πάνω χέρι. Ο Ιγκόρ Ρακόσεβιτς ανέλαβε δράση, η Σιένα έτρεψε σερί 6-0 κι έτσι ό,τι έχτισε ο Ολυμπιακός, γκρεμίστηκε... (66-58).Επαιξε άμυνα και... καθάρισε!Το -8 σε καμία των περιπτώσεων δεν ήταν απαγορευτικό. Βασική προϋπόθεση για τον Ολυμπιακό, ώστε να πετύχει το μπρέικ στην καυτή έδρα της Σιένα, ήταν να... σφίξει τα λουριά στην άμυνα, κάτι που πέτυχε και με το παραπάνω.Η ελληνική ομάδα κράτησε τους ιταλούς στους 4 πόντους για επτά λεπτά (!) και με επιμέρους σκορ 13-4 πήρε το προβάδισμα με 71-70! Την ίδια ώρα, πάντως, είχε μείνει χωρίς τον ηγέτη του, τον Βασίλη Σπανούλη, που από τα μισά της περιόδου ήταν καθηλωμένος στον πάγκο με 5 φάουλ.Ακόμα, όμως και χωρίς τον VSpan, ο Ολυμπιακός κατάφερε να διαχειριστεί τις... ειδικές καταστάσεις στο τέλος. Με τον Ντόρσεϊ να παίζει άμυνα για... δύο και τους Λο, Πρίντεζη να κάνουν τη δουλειά στην επίθεση, η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο +5 (78-73), με το ρολόι να δείχνει 90 δεύτερα για το τέλος!