Αντέδρασε, νίκησε και έπαιξε ωραία μπάλα ο ανανεωμένος ΠΑΟ

Με τον Μπουμσόνγκ, που επέστρεψε για πρώτη φορά από τις 4 Ιανουαρίου και τον τραυματισμό του στο Αγρίνιο, να δίνει ηρεμία στα μετόπισθεν, τον Νίνη φρεσκάδα στην μεσαία γραμμή και να συνδυάζεται εξαιρετικά με τον Κλέιτον που είχε πολλά κέφια, οι πράσινοι επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, κερδίζοντας δίκαια τον ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ.Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε τον ΟΦΗ με τους 10 από τους 11 που ξεκίνησαν στο Καραϊσκάκη στο ματς του Κυπέλλου. Τον Σαχσανίδη κάτω
από τα γκολπόστ, τους Γαλανόπουλο, Γεωργίου, Ταυλαρίδη, Βάντο στην άμυνα, τους Κάλαϊτζιτς, Βερόν, Μπούρμπο στα χαφ και τριπλέτα στην επίθεση τους Σίσιτς, Παπουλή και Μάντζιο σε σχήμα 4-3-3.Με αρκετά νέα πρόσωπα παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Ζεσουάλδο Φερέιρα. Ο Καρνέζης ήταν στην εστία, με τους Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Σαριέγκι, Σπυρόπουλο στην άμυνα, τον Βιτόλο αμυντικό χαφ, με τους Νίνη, Ζεκά μπροστά του, τους Κουίνσι, Χριστοδουλόπουλο στα άκρα και τον Κλέιτον προωθημένο.Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στο ματς και στο πρώτο τέταρτο είχε δυο καλά σουτ εκτός περιοχής από τον Παπουλή (μόλις άουτ) και Κάλαϊτζιτς (έδιωξε σε κόρνερ ο Καρνέζης). Ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία στη συνέχεια και στο 18ο λεπτό προηγήθηκε με... βραζιλιάνικο γκολ από τον Κλέιτον, που... χάζεψε τους Γαλανόπουλο, Γεωργίου, απέφυγε και τον Σαχσανίδη πλασάροντας στην ανυπεράσπιστη εστία.Οι πράσινοι είχαν πολύ καλό ρυθμό και κυκλοφορία της μπάλας με τους Βιτόλο, Νίνη, Κλέιτον να συνεργάζονται άψογα, με τους δυο τελευταίους να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις για τα καρέ των κρητικών, όπως το φαλτσαριστό σουτ του Νίνη στο 29' που έφυγε μόλις άουτ και το σουτ του Κλέιτον στο 38' που απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των ασπρόμαυρων.Το Τριφύλλι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ, μία με τον Κουίνσι στο 48', που πλάσαρε μόλις άουτ και μία με τον Κλέιτον στο 52', με τον Σαχσανίδη να αποκρούει με τα πόδια στο τετ α τετ με τον Βραζιλιάνο άσο του Παναθηναϊκού.Ο Αναστόπουλος πέρασε τον Ζόρντι Λόπες στο 55' αντί του Γαλανόπουλου γυρνώντας δεξί μπακ τον Κάλαϊτζιτς. Ο ΟΦΗ πήρε κάπως τα πάνω του απειλώντας δύο φορές μέσα σε ένα λεπτό (58'-59') με τον Μάντζιο (απέκρουσε σε κόρνερ ο Καρνέζης) και τον Βερόν (σουτ λίγο άουτ).Ο Φερέιρα απέσυρε τον Νίνη στο 64' βάζοντας τον νεαρό Λαγό (έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα) και στο 73' τον Κλέιτον παιρνώντας τον Καραγκούνη, την ώρα που ο Αναστόπουλος έβαζε τον Χόρχε Λόπες στη θέση του Σίσιτς.Οι οπαδοί του ΟΦΗ έριξαν καπνογόνα και δυναμιτάκια στο γήπεδο, με συνέπεια ο Τριτσώνης να διακόψει το ματς για 7 λεπτά (77'-84') και να πέσει ο ρυθμός του αγώνα, που τελικά ολοκληρώθηκε με 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού.