Από θρίαμβος, αγχωτική νίκη για Λεβαδειακό κόντρα στην Κέρκυρα

16:58 4/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Οι Βοιωτοί είχαν σε μεγάλη μέρα τους παίκτες της μεσοεπιθετικής του γραμμής και ιδιαίτερα τους Πόποβιτς, Σουμπίνιο και Κόρμπο, που πέτυχαν από ένα γκολ, ενώ είχαν και από μία ασίστ. Το άλλο γκολ του σημείωσε ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Βασιλείου, ενώ ο Κόρμπος πέτυχε και το πρώτο τέρμα (αυτογκόλ) των Φαιάκων, για τους οποίους σκόραρε επίσης ο νεαρός Ζιαμπάρης (πρώτο του στην μεγάλη Κατηγορία) και ο Γραμμόζης.Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου έφτασε τους 25 βαθμούς και την 10η θέση,
αφήνοντας το συγκρότημα του Χάβι Γκράθια στην προτελευταία θέση με 18 βαθμούς, με τους πράσινους να έχουν δύο παιχνίδια λιγότερα από τους υπόλοιπους μονομάχους.Η Κέρκυρα μπήκε πιο ζωηρά στην αναμέτρηση κάνοντας κάποια άστοχα σουτ προς την εστία του Κυριακίδη, όμως ο Λεβαδειακός ήταν ουσιαστικός και στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ των Φαιάκων άνοιξε το σκορ με όμορφο τέρμα του Πόποβιτς, ύστερα από συνδυασμό με τον Κόρμπο στο 13ο λεπτό.Εξι λεπτά αργότερα, ο Πόποβιτς από εκτελεστής έγινε δημιουργός σερβίροντας την μπάλα στον Βασιλείου που δεν λάθεψε απέναντι από τον Γκαλίνοβιτς κάνοντας το 2-0 για τους Βοιωτούς. Η Κέρκυρα ξαναμπήκε προσωρινά στο ματς στο 21', με αυτογκόλ του Κόρμπου (κεφαλιά προς τα πίσω μετά από φάουλ του Γραμμόζη), όμως ο Λεβαδειακός με γκολάρα του Σουμπίνιο στο 26' έκανε το 3-1.Ο Γκράθια προχώρησε άρον-άρον στην πρώτη του αλλαγή στο 32' βάζοντας τον Τσίγκα στην θέση του Μάρτιν, ενώ με την έναρξη της επανάληψης έβαλε τον Καραλή αντί του Οσμάν γυρίζοντας το σύστημα σε 4-4-2.Ο Λεβαδειακός με τον Πόποβιτς να φτιάχνει ένα ακόμη γκολ και τον Κόρμπο να το αξιποιοεί στο 48' έκανε το 4-1 και φάνηκε να κλειδώνει τη νίκη. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο, οι Βοιωτοί κάθισαν και οι Φαίακες προσπάθησαν για την μεγάλη ανατροπή. Στο 67' με προβολή του Ζιαμπάρη μετά από κόρνερ του Γραμμόζη μείωσαν σε 4-2 και στο 78' με πέναλτι του Γραμμόζη, το οποίο κέρδισε ο Ιωάννου από τον Κυριακίδη έφτασαν στο 4-3, αλλά μέχρι εκεί...