Από το ημίχρονο στα ημιτελικά ο ΟΦΗ

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου επικράτησε 2-0 του Πανσερραϊκού σε νοκ άουτ παιχνίδι που έγινε στο Ηράκλειο και κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο.Στο 15' ο Ταυλαρίδης με κεφαλιά -έπειτα από φάουλ του Λοπεθ- άνοιξε το σκορ και στο 45' ο Παπουλής με ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή έδωσε καθαρό προβάδισμα στην ομάδα του.Η φάση του αγώνα, όμως, έγινε στο 27' με τον Μίρνες Σίσιτς να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, πλασάροντας από το ένα μέτρο σε κενή
εστία!Οι γηπεδούχοι είχαν άλλες δύο καλές στιγμές στο πρώτο μέρος με τον Γουμάγια στο 23' να διώχνει σε κόρνερ σέντρα - σουτ του Κάλαϊτζιτς και στο 43' τον πορτιέρο του Πανσερραϊκού να νικάει σε τετ α τετ τον Καμπάνταη.Στην επανάληψη, όλα τα λεφτά ήταν το γκολ του Φώτη Ζορμπά, ο οποίος στο 88ο λεπτό πήρε τη μπάλα από τη σέντρα και μετά από εξαιρετική προσπάθεια και σουτ, έκανε το 3-0, σφραγίζοντας την πρόκριση για την ομάδα του.