Αρεσε ο Παναθηναϊκός στη νίκη με 1-0 επί της Ελ Γιαϊς

Με αρκετά νέα πρόσωπα σε σχέση με τα δύο προηγούμενα φιλικά παρατάθηκε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Ελ Γιαϊς. Ο Κοτσόλης ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Βελάσκες και Σπυρόπουλο στην άμυνα, τους Βιτόλο, Μαρίνο αμυντικό χαφ, τον Ζέκα δεξιά, τον Χουχούμη αριστερά και τον Χριστοδουλόπουλο πίσω από τον προωθημένο Πετρόπουλο
σε σχηματισμό 4-2-3-1.Οι πράσινοι μπήκαν ορεξάτοι και στο 2ο λεπτό απόπ κλέψιμο στη μεσαία γραμμή ο Χριστοδουλόπουλος έκανε το δυνατό σουτ, με τον Ιβανίλντο να αποκρούει με δυσκολία, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Μαρίνου έφυγε άουτ.Οι Καταριανοί ανησύχησαν για πρώτη φορά τον Κοτσόλη στο 19ο λεπτό, όταν από φάουλ του Ζιανί, ο Αϊς έπιασε την κεφαλιά, ανάμεσα από το κεντρικό αμυντικό δίδιμο των πρασίνων, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Ο Κοτσόλης χρειάστηκε να επέμβει στο 21', όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αντερσεν απέκρουσε σε κόρνερ πέφτωντας στην δεξιά του γωνία.Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό με το πρώτο γκολ του Βελάσκες με την πράσινη φανέλα. Ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε πολύ όμορφα το φάουλ, ο Βενεζουελάνος αμυντικός πετάχθηκε στην καρδιά της άμυνας της Αλ Γιαϊς και αφού στόπαρε με το δεξί, έπιασε το γυριστό σουτ με το αριστερό κάνοντας το 1-0 για τους πράσινους, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.Με την έναρξη της επανάληψης, ο Φερέιρα προχώρησε σε αλλαγές τροποιώντας το σύστημα από 4-2-3-1 σε 4-4-2. Πέρασαν στο τερέν οι Καρνέζη, Σεϊταρίδης, Πίντο και Τοτσέ, αντί των Κοτσόλη, Βύντρα, Βελάσκες και Βιτόλο. Ετσι, ο Ζέκα πήγε αμυντικό χαφ δίπλα στον Μαρίνο, ο Χριστοδουλόπουλος δεξί χαφ και ο Τοτσέ μαζί με τον Πετρόπουλο στην κορυφή της επίθεσης.Στο 51' ο Χριστοδουλόπουλος έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον Ιβανίλντο να αποκρούει με γροθιές σε κόρνερ! Τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο γκολκίπερ της Ελ Γιαϊς έσωσε την ομάδα του, σε σέντρα του Πετρόπουλου και γυριστή κεφαλιά του Μαρίνου απέκρουσε εκ νέου. Ο Ιβανίλντο εξελίχθησε σε ήρωα για τους Καταριανούς, όταν απέκρουσε με το δεξί γόνατο σε ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Χριστοδουλόπουλο από μπαλιά του Τοτσέ, που πρωτύτερα είχε κλέψει τη μπάλα από τον αμυντικό της Αλ Γιαϊς.Ο Φερέιρα άλλαξε στο 59' τους Ζέκα και Χουχούμη με τους Λαγό και Ιωαννίδη, ενώ στο 60' βγήκε ο Ιβανίλντο που ήταν ο κορυφαίος παίκτης της, ενώ ο τεχνικός της Αλ Γιαϊς πέρασε ακόμη 5 νέους παίκτες στο τερέν. Στο 68' μπήκε και ο Κουσίδης αντί του Πετρόπουλου, με το σύστημα των πρασίνων να γίνεται και πάλι 4-2-3-1, με τον νεαρό να πηγαίνει δεξί χαφ και τον Λάζαρο πίσω από τον Τοτσέ.Ακόμη μια χαμένη ευκαιρία για τον Χριστοδουλόπουλο στο 81' που σούταρε, όμως ο γκολκίπερ της Αλ Γιαϊς απέκρουσε σε κόρνερ, ενώ στο 85' ο νεαρός Δώνης τον αντικατέστησε στην ενδεκάδα του Τριφυλλιού παίζοντας κι αυτός στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα.