Αστεράτο διπλό και... χτυπάει ακόμα η καρδιά του

Με τέρματα των Αθανασιάδη και Κατσουράνη σε τρία λεπτά (77'-80') ο ΠΑΟΚ κέρδισε 2-1 στην Τρίπολη τον Αστέρα και έδειξε πως ακόμα χτυπάει η καρδιά του για την πρωτιά των πλέι οφΣτην κορυφή της βαθμολογίας επέστρεψε ο ΠΑΟΚ, που προσπέρασε τον Αστέρα και έπιασε τον ΠΑΣ Γιάννινα στους 7 βαθμούς. Ο Δικέφαλος πραγματοποίησε το καλύτερο παιχνίδι του στα πλέι οφ και κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό
χώρο, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Ολίσε και Βούκιτς. Οταν αυτοί κουράστηκαν, δράση ανάλαβε η χρυσή αλλαγή του Γεωργιάδη ο Αθανασιάδης, που άνοιξε το σκορ στο 77' για να κάνει το 2-0 ο Κατσουράνης στο 80'. Τα τελευταία λεπτά ήταν θρίλερ, αφού ο Σίλντενφελντ αποβλήθηκε για εκτός έδρας χτύπημα στον Σανκαρέ, που παράλληλα ήταν πέναλτι. Ο Περόνε μείωσε, αλλά οι θεσσαλονικείς κράτησαν το τρίποντο, που τους επιτρέπει να διατηρήσουν ακέραιες τις ελπίδες του για έξοδο στα προκριματικά του Champions League.Με τρεις αλλαγές στο σχήμα του (Βούκιτς, Ολίσε, Ρομπέρ) και φανερά βελτιωμένος συγκριτικά με τα προηγούμενα ματς των πλέι οφ παρουσιάστηκε στην Τρίπολη ο ΠΑΟΚ, που κυριάρχησε στο α' μέρος, δίχως όμως να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα. Με τους Βούκιτς και Ολίσε να αναλαμβάνουν αρκετές πρωτοβουλίες οι θεσσαλονικείς επέβαλλαν τον ρυθμό τους και ο σέρβος ήταν αυτός, που ανακάτευε την αντίπαλη άμυνα. Αν ήταν λίγο πιο απλός ενδεχομένως και να ήταν πιο ουσιαστικός, ενώ στο 23' αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ.Ο Σαλπιγγίδης είχε μία ακόμα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο 28', ενώ αρκετές ήταν οι περιπτώσεις, που ο Σανκαρέ έκοψε τελευταία στιγμή επιθετική προσπάθεια των φιλοξενουμένων. Ο σενεγαλέζος ήταν ο καλύτερος για τους αρκάδες, που ήταν εγκλωβισμένοι στο παιχνίδι κατοχής του Δικεφάλου. Η τριπλέτα Ράγιος, Περόνε και Ντε Μπλάσις δεν βρήκε ρυθμό και o Αστέρας δεν απείλησε καθόλου. Είναι χαρακτηριστικό πως οι γηπεδούχοι δεν είχαν ούτε μία τελική στο α' 45λεπτο.Ο Τσιώλης προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα και την ταχύτητα του Αστέρα με την είσοδο του Ναβάρο, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν και στην επανάληψη η ομάδα, που είχε την κατοχή και προσπαθούσε να δημιουργήσει. Στο 49' άγγιξε το γκολ, αλλά ο Σαλπιγγίδης από κοντά δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Φούλοπ. Η υπεροχή του ΠΑΟΚ δεν μετουσιωνόταν σε ευκαιρίες και η αντίδραση του Αστέρα, αλλά και η πρώτη του καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε στο 63' με τον Ράγιο να σημαδεύει λίγο πάνω από τα δοκάρια με απευθείας εκτέλεση φάουλ.Ο Γεωργιάδης θέλησε να βοηθήσει τον Δικέφαλο με την είσοδο των Αθανασιάδη (65') και -λίγο αργότερα- με τον Γεωργιάδη, αλλά με τους Βούκιτς και Ολίσε να έχουν κουραστεί οι θεσσαλονικείς έμεναν στο μηδέν. Η κούραση του σέρβου φάνηκε στη φάση του 73' όταν από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε απελπιστικά άουτ, σπαταλώντας σπουδαία ευκαιρία. Οι προσπάθειες του ΠΑΟΚ τελικά επιβραβεύτηκαν στο 77' όταν ο Αθανασιάδης αξιοποίησε τη συνεργασία Λίνο-Ρομπέρ και με προβολή άνοιξε το σκορ.Δεν αρκέστηκε όμως σε αυτό ο ΠΑΟΚ και τρία λεπτά αργότερα κλείδωσε τη νίκη με κεφαλιά-γκολ του Κατσουράνη από φάουλ του Λίνο. Μία ανόητη όμως ενέργεια του Σίλντενφελντ στο 90' έβαλε τον Αστέρα στο ματς εκ νέου. Ο κροάτης αποβλήθηκε για εκτός έδρας χτύπημα στον Σανκαρέ, δίνοντας τη δυνατότητα στον Περόνε να μειώσει με εύστοχο πέναλτι.  Ο Δικέφαλος άντεξε στο θρίλερ των τελευταίων λεπτών και πανηγύρισε τη νίκη, που τον βάζει εκ νέου στο κόλπο της πρωτιάς.