Μπόλονι: Πολύ άσχημη μέρα για εμάς

"Είναι μια πολύ άσχημη μέρα για μας σήμερα. Θα είναι δύσκολο να απαντήσω στις ερωτήσεις σας όχι γιατί δεν θέλω, αλλά γιατί κάποιες φορές είναι δύσκολο να απαντήσω σε κάποια πράγματα. Αναλύοντας το παιχνίδι, πρέπει να πω ότι στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ δεν ήταν παρών. Δεν ήμασταν παρόντες στην άμυνα, χάσαμε όλες τις προσωπικές μονομαχίες και επαφές. Δεν ήμασταν παρόντες στο κέντρο γιατί κάναμε πολύ εύκολα ακόμη και το
μεγάλο λάθος και δώσαμε αυτοπεποίθηση στον αντίπαλο. Ούτε στην επίθεση ήμασταν παρόντες, γιατί πραγματικά δεν είδα τη δυνατότητα και ικανότητά μας να αλλάξουμε τον ρυθμό του αγώνα.Ηταν καλύτερο το δεύτερο μέρος, νομίζω ότι είχαμε μεγάλη κυριαρχία, αλλά ακόμη κι εκεί που είχαμε δύναμη, δεν είδα προσπάθειες στη πλάτη της αντίπαλης άμυνας, δεν είδα αλλαγές στις πτέρυγες και γι' αυτό δεν κάναμε κλασικές φάσεις. Είχαμε τη δυνατότητα να επιστρέψουμε στο παιχνίδι (. στο πρώτο ημίχρονο) με την ευκαιρία όπου προσπάθησαν να σκοράρουν οι Νιμανί, Σαλπιγγίδης, γιατί εκεί αν το κάναμε 1-2 θα ήταν άλλο παιχνίδι. Η δεύτερη χαμένη ευκαιρία ήταν το χαμένο πέναλτι. Δεν λέω ότι αν το βάζαμε θα κερδίζαμε το παιχνίδι, αλλά στη χειρότερη περίπτωση θα ισοφαρίζαμε. Είναι η δεύτερη φορά που ότι χτίσαμε στην Αθήνα το καταστρέψαμε στην Τούμπα. Τώρα, αν έχουμε ποιότητα και χαρακτήρα, πρέπει να πάρουμε αυτούς τους πόντους από παιχνίδια εκτός έδρας", είπε ο Ρουμάνος.Ρωτήθηκε για το αν ο ΠΑΟΚ μπαίνει χαλαρά στο γήπεδο, καθώς επίσης και τι φταίει που η ομάδας του δεν μπορεί να κερδίσει - αρκετό καιρό τώρα - στη Τούμπα. "Εχουμε δύο προβλήματα. Στην Τούμπα πρέπει να χτίσουμε περισσότερα και μάλιστα σε μικρό χρονικό διάστημα. Πρέπει δηλαδή να χτίσουμε νωρίς και γρήγορα. Κι όταν σε αυτή τη διάρκεια δεχθείς μια κόντρα, όλα μπορούν να συμβούν. Δεν είναι ίδια όλα τα παιχνίδια. Στον αγώνα με τον Αρη ήμασταν καλοί και είχαμε πολλές ευκαιρίες. Σήμερα, στο 20ο λεπτό ήταν 0-3, βασικά αυτό πρέπει να κάνουμε είναι να χτίζουμε γρήγορα και νωρίς", είπε. Ερωτηθείς για την απόδοση του Νιμανί και στην άποψη ότι έχει ευθύνη στα γκολ που δέχθηκε ο ΠΑΟΚ, απάντησε ότι "δεν συμφωνώ σε αυτό που λέτε για τον Νιμανί. Δεν πιστεύω ότι το θέμα είναι η αμυντική προσφορά του Νιμανί στην άμυνα. Δεν είδα τον παίκτη από το Νο11 να δημιουργεί. Ο Νιμανί δεν μου άρεσε σήμερα, όπως δεν μου άρεσαν και πολλοί ακόμη", απάντησε.Σχετικά με την αντικατάσταση του Λάζαρ και το γεγονός ότι ο Ρουμάνος πήγε κατευθείαν στα αποδυτήρια, απάντησε ότι "δεν ξέρω τι έγινε, αλλά δεν ήταν σωστό αυτό που έκανε", ενώ σχετικά με τη δική του αποβολή, απάντησε ότι "του ζήτησα να μιλάει με τους συνεργάτες του και να κοιτούν καλύτερα την ώρα. Γιατί σήμερα αντί για 90 λεπτά παίξαμε 60. Εχω ένα πρόβλημα, δεν μιλάω ελληνικά γιατί κι εκείνος δεν καταλάβαινε αγγλικά. Του είπα δύο λέξεις time και παρακαλώ και μου απάντησε ότι δεν μιλάει αγγλικά. Οντως εκεί εκνευρίστηκα και παραφέρθηκα, αλλά όντως το λάθος είναι δικό μου γιατί δεν μιλάω ελληνικά".Ερωτηθείς για το αν ο ΠΑΟΚ δικαιούταν ένα ακόμη πέναλτι στις φάσεις που δημιουργήθηκαν, απάντη