Χαιρέτα μας τον... Πλάτανο

Ο Αρης θύμισε αρχαία ελληνική τραγωδία, χωρίς την. παρεμβολή του από μηχανής θεού. Ο Πλατανιάς διαθέτει δύο παίκτες της ποιότητας και του ταλέντου που δεν έχουν οι Θεσσαλονικείς κι αυτοί φρόντισαν να του χαρίσουν ένα ιστορικό διπλό. Κάλαϊτζιτς και Ουντόζι πέτυχαν δύο τέρματα και συνέβαλλαν στα μέγιστα ώστε ο Πλατανιάς να επικρατήσει με 0-2, να αναρριχηθεί στη 4η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τον Αρη στη 12 θέση με 5 βαθμούς.Ρεσιτάλ λαθώνΠολλά λάθη και δύο τελικές προσπάθειες περιλάμβανε το πρώτο 20πτο. Κυρίως ο Αρης.
πουλούσε εύκολα τη μπάλα, έχοντας σαφέστατο πρόβλημα επικοινωνίας μεταξύ των παικτών και μη μπορώντας να κάνει τα στοιχειώδη στον αγώνα. Στο 12ο λεπτό, μια λανθασμένη εκτίμηση του Ψυχογιού έβγαλε εξάλλου τον Μάρτσάκη τετ α τετ με τον Βελλίδη, αλλά ο κρητικός μεσοεπιθετικός πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα του Αρη. Ο Αρης απάντησε στο 17' με ένα σουτ του Ασλανίδη από το ημικύκλιο της περιοχής, όπου η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Γενικότερα, ο Αρης είχε τη κατοχή στο 25πτο, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα του Πλατανιά, διότι οι δημιουργικοί παίκτες του, όπως οι Καπετάνος, Σουνάς και Αγκάνθο, ήταν ουσιαστικά εκτός παιχνιδιού. Οι δε Κρητικοί - σε κατάσταση άμυνας - πίεσαν από ψηλά τους γηπεδούχους, επιδιώκοντας να κλέψουν μπάλες και να χτυπήσουν στον αιφνιδιασμό.Ο τραγικός Αρης και ο ωραίος ΠλατανιάςΟ Αρης εξαφανίστηκε στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Ανόητα ατομικά λάθη, κανένα πλάνο και ποδόσφαιρο χαμηλότατου επιπέδου για την ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη. Σε αντίθεση με τον Πλατανιά που κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Ο Ουντόζι ήταν ο κινητήριος μοχλός από τη δεξιά πλευρά, ενώ στο 27' ο Κάλαϊτζιτς με δυνατό ευθύβολο σουτ, είδε τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 36', ο ίδιος παίκτης σημάδεψε σωστά. Μετά από ατομική προσπάθεια, ο Ουντόζι τροφοδότησε τον Κάλαϊτζιτς ο οποίος με δυνατό σουτ από τα 25 μέτρα έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Βελλίδη, κάνοντας το 0-1 για τον Πλατανιά. Οι Κρητικοί θα μπορούσαν να κάνουν το 0-2 καθώς ο Αναστασάκος βγήκε τετ α τετ με τον Βελλίδη στο 41', αλλά ο τερματοφύλακας του Αρη γλίτωσε την ομάδα του, αποκρούοντας το πλασέ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια λανθασμένη απόφαση του επόπτη για οφ που «έκοψε» τον καλυπτόμενο Αγκάνθο.Ξύπνησε, δεν σκόραρε και τον «τελείωσε» ο ΟυντόζιΑπό την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, μη έχοντας άλλα περιθώρια, ο Αρης αύξησε τη πίεσή του και ο Κατσαβάκης ανέβασε περισσότερο τις τρεις γραμμές. Εβαλε στο παιχνίδι και τον νεαρό επιθετικό Γκέσιο και είδε την ομάδα του να δημιουργεί ευκαιρίες, αλλά να μην μπορεί να βάλει γκολ. Στο 54' ο Αγκάνθο από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την εστία του Κηπουρού, ενώ στο 60ο λεπτό, ο Σουνάς είχε σύμμαχο την τύχη, βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Πλατανιά, αλλά σούταρε πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων.Κι εκεί που ο Αρης έδειξε αποφασισμένος να ισοφαρίσει στο σκορ, στο 65' ο Πλατανιάς «πάγωσε» για δεύτερη φορά το Κλεάνθης Βικελίδης. Ο Κανακούδης έκανε τη κούρσα από τη δεξιά πλευρά, έκανε τη σέν