Χαρίζει το πρωτάθλημα η Μπαρτσελόνα!

Η νέα γκέλα της Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα (εκτός έδρας ήττα από την Οσασούνα με 2-3), θα είναι -λογικά- και η καθοριστική.Η Ρεάλ Μαδρίτης αντιμετωπίζει την Κυριακή (12/2) εντός έδρας τη Λεβάντε και με τους τρεις βαθμούς της νίκης θα στείλει τη διαφορά στους δέκα, από όπου πολύ δύσκολα μπορεί να επιστρέψει ακόμα και η Μπαρτσελόνα.Οι μπλαουγκράνα πλήρωσαν το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, όπου βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 χάρη σε γκολ του Λέκιτς
στο 5' και το 22'. Ο Σάντσες μείωσε σε 1-2 στο 51', όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Γκαρσία εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Βαλντές και έκανε το 3-1.Ο Τέγιο μείωσε εκ νέου στο 73' σε 2-3, όμως στο υπόλοιπο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι αν και σκόραραν (ακυρώθηκε γκολ του Τέγιο), δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής της Primera DivisionΣάββατο (11/2)Ράσινγκ Σανταντέρ - Ατλέτικο Μαδρίτης 0-0Οσασούνα - Μπαρτσελόνα 3-2 (5', 22' Λέκιτς, 56' Γκαρσία - 51' Σάντσες, 73' Τέγιο)23:00GR Μπέτις - Αθλέτικ Μπιλμπάο  Κυριακή (12/2)13:00GR Εσπανιόλ - Σαραγόσα  17:00GR Ράγιο Βαγεκάνο - Χετάφε  17:00GR Μάλαγα - Μαγιόρκα  19:00GR Βαλένθια - Σπόρτινγκ Χιχόν  20:45GR Βιγιαρεάλ - Γρανάδα  22:30GR Ρεάλ Μαδρίτης - ΛεβάντεΔευτέρα (13/2)22:00GR Ρεάλ Σοσιεδάδ - Σεβίλη