Δεν χρειάστηκε τρίποντο στη Ξάνθη, σώθηκε ο Αρης

Ο Αρης αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 στα Πηγάδια με τη Ξάνθη και σε συνδυασμό την ήττα της ΑΕΚ στο Περιστέρι εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορίαΧρειάστηκε να περιμένει μέχρι την τελευταία αγωνιστική για να αποβάλλει το άγχος, αλλά μετά από μία δύσκολη σεζόν ο Αρης
κατάφερε να σώσει την παρτίδα. Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τη Ξάνη στα Πηγάδια και φτάνοντας τους 33 βαθμούς κέρδισε την παραμονή της στην Super League, καθώς η ΑΕΚ ηττήθηκε στο Περιστέρι. Το παιχνίδι ήταν κακό, οι δύο ομάδες απείλησαν ελάχιστα και η λευκή ισοπαλία ήρθε ως απόλυτα λογικό αποτέλεσμα. Στους 40 βαθμούς σταμάτησε η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, που τερματίζει στην 6η θέση μαζί με τον Παναθηναϊκό.Δίχως γκολ, σε χαμηλό ρυθμό και με ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ολοκληρώθηκε το α' ημίχρονο στα Πηγάδια. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές στα αμυντικά τους καθήκοντα, δεν ρίσκαραν σε κανένα σημείο και περιορίζονταν κυρίως σε παιχνίδι κέντρου.Οι Θεσσαλονικείς πάντως είχαν τις περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες, με τους Γιαννιώτα (στο 23') και Τάτο (στο 32') να απειλούν με μακρινά σουτ. Η απάντηση της Ξάνθης ήρθε με ένα καλό σουτ του Ντιέ στο 42', το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια.Η Ξάνθη μπορεί να έδειξε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου πως θα είναι πιο δραστήρια αλλά αυτό δεν επιβεβαιώθηκε στα λεπτά που ακολούθησαν. Εξαίρεση η φάση του 57' με τον Ράνος με την προβολή του να μην πρόλαβε την μπάλα από την σέντρα του Σμιθ.Ο Άρης απάντησε στο 59' όταν ο Τάτος βρήκε τον Διαμαντάκο στην μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων μετά το φάουλ του Γιαννιώτα, αλλά το σουτ του Διαμαντάκου έφυγε έξω από το οριζόντιο δοκάρι της Skoda Ξάνθης.Κι όσο για την τελευταία ουσιαστικά φάση του παιχνιδιού ήρθε στο 78' με τον Ζαρόπουλο να μπλόκαρε την μπάλα από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαννιώτα. Τελικά μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα και με το τελευταίο σφύριγμα οι παίκτες του Αρη πανηγύρισαν μαζί με τους οπαδούς τους, που ταξίδεψαν στη Ξάνθη, την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.